fredag 4 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Active Controls teknik giver gode vibrationer

Active Control AB i forskerbyen Ideon i Lund har udviklet en ny teknik, som dæmper vibrationer i skæreværktøjer, for eksempel drejebænke. Vibrationerne støjer, forårsager ujævne overflader og reducerer værktøjernes levetid. Nu leder Active Control efter en partner til at kommercialisere den nye teknik, som kaldes Acticut.

— Vi søger i første omgang en industriel partner, som har adgang til det internationale marked, men er også interesseret i venturekapital, siger adm. dir. Sven Olsson, som håber at partneren vil kunne indskyde ti millioner svenske kroner i Active Control i år 2002.

Teknikken er udviklet i samarbejde med Lars Håkansson, forsker ved Blekinge Tekniska Högskola. Et instrument – et accelerometer – monteres på skæreværktøjet. Vibrationerne måles og sendes til en computer, som uafbrudt analyserer forløbet. Resultaterne bruges til at styre det apparat, som skaber modvibrationerne. Teknikken med at skabe modvibrationer ventes at få stor økonomisk betydning for værkstedsindustrien. Active Control har fået støtte fra Nutek til at udvikle teknikken.

Der findes allerede en commitment mellem Active Control og en multinational virksomhed om et fælles teknikprojekt vedrørende drejebænke. Aftalen underskrives her i september, og det giver Ideonvirksomheden seks millioner svenske kroner over en periode på halvandet år.

Active Control har også konstrueret et referenceanlæg til drejebænke hos et tysk firma i Celle, som fremstiller udstyr til olieboring.

Active Control, som har holdt til i Ideon siden 1997, har fire ejere med hver 15 procent. Det er Staffansboda Companie, der blandt andet ejes af bankmanden Rolf Zimmergren som også sidder i virksomhedens bestyrelse, amerikanske PCB Piezotronics Inc., Innovationspumpen AB samt søsterselskabet Signal Control. 40 procent af aktierne ejes af enkeltpersoner, blandt dem adm. dir. Sven Olsson. Active Control har i dag tre ansatte og omsætter for cirka to millioner svenske kroner.

Active Control AB i forskerbyen Ideon i Lund har udviklet en ny teknik, som dæmper vibrationer i skæreværktøjer, for eksempel […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.