onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Frank Hennekens blir ny vd på Stratiteq

Konsultbyrån Stratiteq i Malmö värvar Tretton37:s tidigare vd Frank Hennekens. Han tar över efter mångåriga vd:n Anna Werntoft, som slutade i våras.

Frank Hennekens kommer senast från en tjänst som affärsutvecklingschef på Tretton37. Han har tidigare erfarenhet från bland annat Cybercom, SonyEricsson, Ericsson och Deutsche Bahn.

– Vi är väldigt nöjda med dialogen vi fick med Frank, att han ska ta oss vidare med det vi uppnått tillväxtmässigt och lägga upp nya strategier. Han har enormt mycket erfarenhet från stora och små bolag. Han har tagit Tretton37 på en fin resa under de åren han var vd, säger Stratiteqs styrelseordförande Johan Ahlkvist till Rapidus.

Stratiteq arbetar bland annat med affärsutveckling, mjukvaruutveckling och marknadsföring, med kunder som Skånetrafiken, Fitness24Seven, Höganäs, Region Skåne och Vattenfall. Runt 120 personer arbetar på bolaget som omsatte 145 miljoner kronor i fjol. Utöver huvudkontoret i Malmö har Stratiteq även kontor i Stockholm, som står för 25 procent av omsättningen.

Rapidus har utan framgång försökt nå Frank Hennekens för en kommentar.

Emily Binks

Konsultbyrån Stratiteq i Malmö värvar Tretton37:s tidigare vd Frank Hennekens. Han tar över efter mångåriga vd:n Anna Werntoft, som slutade […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Hård motvind för Eolus

    Vindkraftsbolaget Eolus i Malmö redovisar en brakförlust för årets tredje kvartal. Pressade marginaler och problem med prestigeprojektet Pome i USA tvingar nu bolaget till omfattande sparåtgärder.