torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rapidus fyller 19 år. Vi tänkte fira det med Dig!

Som vanligt är vår födelsedag den 24 januari, men nu är det 2019!
Lokal 17 slår upp dörrarna för oss klockan 18.00.

Vem har idéhöjden? Vem har innovationskraften? Strategin? Kapitalet?

Vem blir Årets Rapidusföretag 2018?!

Juryn har redan nu bantat listan till bara en handfull kandidater. Om ett par veckor delar vi ut priset till Flatfrogs efterträdare, till ett företag som ska slå omvärlden med häpnad. Ett företag som gammalmedia kommer att skriva massor om, om sju-åtta år sådär.

Är Du med i matchen? Kom och jubla åt samtidens avancerade entreprenörer. Det här är vår 19:e födelsedag och årets pris är det 18:e sedan starten.

Vi delar också för tionde gången ut årets ”Friskt Vågat”-utmärkelse till någon som är djärv nog att göra det som ter sig näst intill omöjligt.

Och ännu en gång delas ett stipendium ut till en ung, lovande entreprenör. Bakom detta står teamet Jönsson/Björklund, Coest.

Festa med oss denna annars gråa, händelsefattiga torsdag i januari.

Pembert & Gustafsson är våra värdar i Lokal 17, på bottenvåningen i Studiohuset.
Vi bjuder på läcker buffé och vem vet, kanske frågesport också. Kvällens specialöl kommer från Brygghuset Finn.

Klicka här för att anmäla dig direkt!

OBS! Endast för betalande Rapidus-medlemmar. Och det är bråttom, vi stänger länken direkt när det är fullbokat. Vi har redan fått smyganmälningar…

Tid: 24 januari 2019, kl 18.00
Plats: Lokal 17, Studio, Nordenskiöldsgatan 24, Malmö
Klädkod: Dress down! Helst hårdrock.

Hjärtligt välkomna!

Niclas Lindstrand, t.f. chefredaktör
Yessica Andersson, försäljningschef
Jan Wifstrand, VD

Som vanligt är vår födelsedag den 24 januari, men nu är det 2019! Lokal 17 slår upp dörrarna för oss […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.