måndag 18 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nordea först ut när digital postlåda exporteras till Sverige

Runt 250 miljoner dokument skickas varje år ut till danska e-Boks digitala postlådor. Nu är bolaget, som har PostNord som delägare, på väg att etablera sig i Sverige med Danske Bank och Nordea som de första kunderna.

Sedan starten i Danmark 2001 och Norge 2012 har tio miljoner företag och privatpersoner skaffat sig en digital brevlåda hos e-Boks för post från exempelvis myndigheter, kommuner, försäkringsbolag och banker. I Danmark är bolaget helt dominerande i sin nisch.

För användaren är tjänsten gratis, intäkterna kommer från avsändarna. I Sverige blir de båda nordiska storbankerna Nordea och Danske Bank först ut att använda tekniken, uppger e-Boks nordiska kommunikations- och marknadschef Susanne Søndahl Wolff för Rapidus. Ett svenskt dotterbolag finns på plats, liksom ett kontor i Stockholm.

Susanne Søndahl Wolff– Vi är i en uppstartsfas i Sverige men är nu säkra på att vi strax efter nyår kan introducera e-Boks lösningar i Sverige för Nordea och Danske Bank, säger Susanne Søndahl Wolff till Rapidus.

De båda storbankerna är sedan tidigare aktiva på båda sidor Öresund och har speciella kontolösningar för Öresundspendlare som ska göra pengatransaktioner över sundet billigare.

Även i Sverige kommer bolaget heta e-Boks men själva tjänsten ska marknadsföras som en ”e-låda” för att inte leda tankarna till e-böcker. Satsningen i Sverige blir bolagets största projekt inom överskådlig framtid. I potten finns 1,2 miljarder digitala dokument som skickas inom Sverige varje år.

– Flera av våra stora kunder efterfrågar möjligheten att skicka ut på samma sätt i flera nordiska länder och det kan vi erbjuda nu, säger vd Henrik Andersen, som även blir chef i det svenska dotterbolaget.

Bland annat finns ett sug efter möjligheten att signera avtal på distans, menar Henrik Andersen.

– Det finns ett stort värde i att man slipper gå till banken eftersom låneavtalet kan signeras digitalt. Med en så digital befolkning som den svenska finns det stora möjligheter till besparingar, säger han.

Som ägare till e-Boks står PostNord samt dansk-norska finans- och IT-bolaget Nets.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Runt 250 miljoner dokument skickas varje år ut till danska e-Boks digitala postlådor. Nu är bolaget, som har PostNord som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.


  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.