måndag 6 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tystnad när danskt riskkapital köper svenska advokater

Riskkapitalkonsolideringen har nått affärsjuridiken. Danska Axcel köpte nyligen upp sex svenska advokatbyråer – en märkeshändelse i advokatbranschen som hittills varit helt partnerägd i Sverige. Men inga byråer vågar uttala sig.

– Tystnaden är förståelig. Det är nog ett ämne som branschen inte hunnit analysera fullt ännu, säger en anonym advokat till Rapidus.

Det var i augusti som sex affärsjuridikbyråer i Stockhom och Göteborg samlades under nya namnet AGRD Partners (tänkt att uttalas som engelskans ”agreed”). Ett uppköp av advokatbyråer på det här sättet är något unikt och helt nytt för svenska förhållanden.

Björn Larsson, Axcel, och Maria-Pia Hope, AGRD Partners

Drivkraft bakom upplägget är advokatbyrån Vinges tidigare managing partner, MP, Maria-Pia Hope som gjort gemensam sak med det danska riskkapitalbolaget Axcel och dess partner Björn Larsson (bilden).

Affären får en rad konsekvenser som, om detta blir en trend, kan skaka om advokatbranschen rejält.

Till skillnad från jurist är advokat en skyddad titel. Endast den som är medlem i Advokatsamfundet får kalla sig advokat och det ställs höga krav på den som vill släppas in.

Frångår det etiska regelverket

Med medlemskapet och titeln följer också ett etiskt regelverk som advokater måste följa. Här ingår sådant som tystnadsplikt och andra regler till skydd för klienterna, men också regler som ska garantera advokaters oberoende. En av reglerna innebär enkelt uttryckt att endast advokater får äga advokatbyråer. Därför blir de sex byråernas advokater nu tvungna att ansöka om utträde ur samfundet och byråernas advokater mister sin titel.

Advokatsamfundet kritiskt

I en intervju med Affärsvärlden i augusti var Advokatsamfundets generalsekreterare Mia Edwall Insulander kritisk. Hon sa bland annat att ”det är en stor skillnad på att bedriva juridisk rådgivning inom ramen för advokatetiken eller att inte göra det” samt att det är ”tråkigt att man prioriterar kapital framför advokatetiken”.

“Advokatetiken innebär ett oberoende gentemot andra där lojaliteten mot klienterna är viktigare än riskkapital. Så under de förutsättningar som angetts är det naturligt att utträda ur samfundet”, sa hon vidare.

Ger möjlighet till investeringar

Från AGRD:s sida pekar man på de möjligheter som riskkapitalägandet kan ge både när det gäller finansiering av teknisk utveckling som AI och digitalisering, och i form av kompetens och ägarstyrning. Den nyutsedda vd:n Maria-Pia Hope säger i ett pressmeddelande att bolaget kommer att ta fram ett eget etiskt regelverk att följa.

“Att lämna Advokatsamfundet handlar inte om kritik mot organisationen, utan är en konsekvens av det svenska regelverket. För att upprätthålla den höga standard som kunder kan förvänta sig av affärsjurister på denna nivå kommer byråerna inom AFRD Partners i stället att följa en nyframtagen Code of Conduct”, skriver hon på bolagets hemsida.

Rapidus har utan framgång sökt företrädare för ett antal skånska advokatbyråer för kommentar.

Ola Nilsson

Riskkapitalkonsolideringen har nått affärsjuridiken. Danska Axcel köpte nyligen upp sex svenska advokatbyråer – en märkeshändelse i advokatbranschen som hittills varit helt partnerägd i Sverige. Men inga byråer vågar uttala sig.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Dubbel Saas-satsning efter exit

    Helsingborgsentreprenören Jonas Nilsson är på gång med två nya bolag efter att ha sålt sitt IT-bolag Future IT Partner. De nya satsningarna backas av lokala affärsänglar.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.