Dan Olofsson har länge varit en av Skånes mest färgstarka entreprenörer. Men nu är det sonen Johan Glennmo som leder familjens miljardimperium – med låg profil. På Rapidus frukostträff berättade han om ett odramatiskt och naturligt maktövertagande.
Trots tidig samling var det hög energi i Danske Banks lokaler under onsdagsmorgonen när dryga 70-talet medlemmar ur Rapidus nätverk kommit för att höra Johan Glennmo intervjuas av Rapidus chefredaktör Gunnar Wrede. Johan Glennmo är ordförande i Danir-koncernen och arvtagare till Dan Olofssons familjeimperium.

Johan Glennmo har arbetat inom Danir på en rad olika positioner under lång tid. Under nio år var han vd, numera är han arbetande styrelseordförande. Trots det har han under alla år hållit en låg profil, en stark kontrast till pappa Dan Olofsson.
— Jag har gjort det som jag känner gör nytta för företaget. Jag har inget behov av att vara i rampljuset, förklarade Johan Glennmo.
Entreprenören Dan Olofsson har tre barn, men det är bara Johan Glennmo som är involverad i familjeföretaget. Hans båda syskon har gjort andra yrkesval: konstnär respektive kläddesigner. Att äldste sonen Johan Glennmo skulle jobba och ta ansvarsposter i pappas företag var dock inte självklart, och kom inte efter krav från fadern.
— Jag har inte upplevt att jag blivit intvingad till någonting utan jag har valt det jag tycker varit bra för mig. Pappa har alltid sagt “välj det du tycker är roligast”.
Stort teknikintresse
Hans egna intressen har dock stämt väl överens med vad familjens företag sysslar med. Efter utbildning inom teknik och ekonomi började han att arbeta som IT-konsult för Danirs räkning. Ledarkarriären tog fart efter att han blivit IT-chef på Danir-ägda Epsilon. Han blev sedan vd för Danir 2012 och var det fram till 2021. Under hans nio år som vd genomgick bolaget en stor tillväxtresa, både organiskt och genom uppköp, och antalet anställda växte till över 10 000.

I Danir-koncernen ingår en rad hel- och delägda dotterbolag, huvudsakligen IT-konsultverksamheter. Mest kända är Sigma, som Danir köpte ut från börsen 2013, och även Nexer (tidigare Sigma IT), bemanningskoncernen Pion Group samt A Society ingår.
Koncernen omsätter idag drygt 13 miljarder kronor och har dubblat sin omsättning sedan år 2020. Fjolåret gick dock trögt, med en tillväxt på 0 procent. Det är inte något som oroar Johan Glennmo.
— Har man haft sådan tillväxtresa är det också bra att samla ihop sig. Tillväxten kommer inte öka så mycket i år heller, men vi ser bra resultat efter tillspetsningar i organisationen, förklarade han.
Pappa har fortfarande sista ordet
Koncernen utnämnde nyligen Fredrik Hedlund som ny vd, som närmast kommer från Northvolt. Det är han som tillsammans med Johan Glennmo ska driva miljardimperiets utveckling framöver. Och så grundaren, Johans far, Dan Olofsson, som i allra högsta grad fortfarande är delaktig i besluten, även om han formellt sett inte har någon position längre.
Dan Olofsson äger röststarka aktier i Danir, vilket ger honom makten att bestämma själv, om det skulle knipa.
— En sådan situation har vi aldrig varit i. Vi ska styra bolaget genom bra dialog oss tre emellan, och det är jag säker på att vi kommer ha, sa Johan Glennmo.
Att fadern fortfarande väger tungt i besluten är inget Johan Glennmo döljer. Men maktskiftet är i gång – på familjens eget sätt, som på inget sätt liknar TV-serien Succession.
Julia Fryklund