tisdag 21 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rapidusvinnaren finns nu i hundra länder

|  
|  

Årets Rapidusföretag 2019, PinMeTo, har nu nått kunder i 100 olika länder och över 50.000 lokala etableringar. Malmöbolaget utvecklar en onlinetjänst som hjälper företag att göra sig tillgängliga på sociala medier, sökmotorer och karttjänster. Nu pågår också en kraftig personalökning efter att pandemin fått PinMeTo att dra i bromsen.

– Många av våra branscher har haft det jättejobbigt. För besöksnäringen och hotell- och restaurangbranschen har vi nästan fått lägga ned nyförsäljningen. I stället har vi lagt fokus på dem som inte drabbats, som livsmedel och byggprodukter, säger PinMeTos strategiansvarige och medgrundare Daniel Melkersson.

För ett år sedan tog PinMeTo in runt 20 miljoner kronor i en nyemission, men den tänkta satsningen har dröjt tills nu på grund av pandemins effekter. Försäljningen har i stället riktats mot nya marknader, som städer och regioner som vill nå ut bättre både ur medborgarperspektiv och som besöksmål när hemester blivit en nödvändighet.

– Därför har vi inte vuxit mycket personalmässigt, första kvartalet var mycket nedstängt och vi var försiktiga. Först nu börjar vi använda pengarna för att öka försäljningen. Just nu kommer det in mellan två och fem nya anställda i veckan och om ett år ska vi ha vuxit från dagens runt 60 till över 100 personer, säger Daniel Melkersson.

Under 2021 har också nya säljkontor öppnats i Portugal, Spanien och England. Förutom huvudkontoret i Malmö finns PinMeTo sedan tidigare i Stockholm, Finland, Norge, Danmark, Polen och Rumänien.

– Sådär 75 procent av nyrekryteringarna är utanför Malmö nu. Personerna vi anställer ska kunna språket och kulturen i marknaden de ska arbeta med. Även stora bolag har börjat ta beslut utan att träffas, men det är viktigt att man kan bete sig som mottagaren förväntar sig. Så vi bygger utifrån personer som är födda och uppvuxna på en viss marknad även om de inte bor där längre, säger Daniel Melkersson.

Niclas Lindstrand

Årets Rapidusföretag 2019, PinMeTo, har nu nått kunder i 100 olika länder och över 50.000 lokala etableringar. Malmöbolaget utvecklar en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Oatly-brödernas Aventure i konkurs

    Oatly-grundarna Björn och Rickard Östes forsknings- och utvecklingsbolag Aventure har försatts i konkurs. Bolaget var ursprungligen en del av Oatly-sfären och står bakom Lundabolag som Lument och Double Good.

  • Han täljer guld på populär spelplattform 

    Ming Media utvecklar spel på Roblox, en av världens största spelplattformar. Den Malmöbaserade studion har nått miljontals spelare globalt och genererat över en miljard spelsessioner.

  • Mildef öppnar jätteverkstad

    Försvarsbolaget Mildef har beställt en skräddarsydd fastighet i Stockholm som är betydligt större än huvudkontoret i Helsingborg. Nu står den klar. – Det har varit prat om upprustning en tid, det är nu det händer, säger informationschef Olof Engvall.


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.