tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Plexians gymsamarbete lanseras i morgon

|  ,
|  

Pandemin satte käppar i hjulet i fjol för Malmöbaserade Plexian, men nu är börsnoteringen nära. I april eller maj räknar vd Staffan Mattson med att bolaget ska ta in 40 miljoner kronor vid en notering.


– Vi har väntat nästan ett år på det här, eftersom pandemin drog in och gjorde att vi fick avvakta. Noteringen skulle ha skett i maj, men nu händer det alltså, snart blir vi publika, säger Staffan Mattson till Rapidus.

Bolaget släpper nu sin produkt Edge, en transaktionsbaserad lojalitetsplattform, tillsammans med sin första partner Fitness24Seven. Detta sker i morgon tisdag, med start i Kristianstad och Hässleholm. En betalningsfunktion kopplas till kortet och medlemmarna får riktade erbjudanden baserat på beteende. Själva idén går ut på att kunderna ska kunna få sitt medlemskort utbytt mot ett kort med Plexians lojalitetslösning integrerad.

– Det är ett sätt för oss att etablera en sluten handelsplattform där vi kan ge erbjudanden till medlemmarna. Kunden får relevanta erbjudanden utan risk att bli spammad eller få ovälkomna massutskick, säger Stefan Mattson.

Julia Eriksson

Pandemin satte käppar i hjulet i fjol för Malmöbaserade Plexian, men nu är börsnoteringen nära. I april eller maj räknar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.