onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny MVA-rapport: Svensk life-science boostes af Kina-eksport med 45 % stigning

Når Medicon Valley Alliance (MVA) i morgen mødes til årsmøde på Hotel Crowne Plaza på Ørestads Boulevard i København offentliggør organisationen samtidig en statusrapport, som bl.a. viser, at mens vækstraten er blevet langsommere i dansk life science, så stiger den nu voldsomt i svensk life science. Det sker ikke mindst fordi Sverige nu er hurtigere til at hente markedsandele i Kina. Hele 45 % steg svensk eksport af life science produkter til Kina i 2017.

Danmark kunne derimod kun notere 16 % stigning i eksporten til Kina.

Eksporten til Kina er blevet ekstra nødvendig fordi både Danmark og Sverige har mistet eksportandele på det største amerikanske marked – for Danmark endda med et fald på 13 %. Derfor er det ekstra vigtigt at kunne eksportere til det næststørste, kinesiske marked.

Kinas betydning understreges af, at dansk vækst i life science har tabt pusten. Dansk eksport er faldet til en vækst på kun 1,25 % i 2017, hvilket er det laveste siden 2007. Derimod kan svensk eksport glæde sig over en stigning på 6,1 % målt i national valuta. Dermed synes Sverige også at være kommet sig over de seneste års tilbagegang på grund af fusioner og nedskæringer – herunder Astra Zenecas nedskæringer i Lund.

Udviklingen i det kinesiske eksportmarkeds stigende betydning for Medicon Valley betyder i tal, at Danmark og Sverige nærmer sig hinanden i Kinesisk eksport. I 2017 var den danske eksport af lifescience i 2017 på 8,6 mia. DKK til Kina – og den svenske eksport til Kina på (omregnet) 7,8 mia. DKK.

Rapporten viser desuden, at alene Region Hovedstaden nu har lige så mange ansatte i life science-sektoren som i hele Sverige – 31.501 mod 31.506 i hele Sverige. Heraf tegner Region Skåne sig kun for 4.749 af de ansatte i Life science med Malmø som vigtigste by med 1900 ansatte, og Lund og Helsingborg på en delt andenplads med hver 1000 ansatte i life science.

Af Keld Broksø

Når Medicon Valley Alliance (MVA) i morgen mødes til årsmøde på Hotel Crowne Plaza på Ørestads Boulevard i København offentliggør […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.