måndag 28 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ställföreträdande utvecklingsdirektör går till PR-branschen

Daniel Persson lämnar tjänsten som ställföreträdande utvecklingsdirektör på Region Skånes avdelning för regional utveckling. Därmed tar han steget från offentlig verksamhet för ett jobb på PR-byrån Progress PR som öppnar sitt första kontor utanför Stockholm i höst.

– Jag gör min sista dag i Region Skåne den 8 september. Progress PR ska bilda ett dotterbolag: Progress PR Öresund, med fokus på södra Sverige och Danmark. Jag blir vd och delägare i dotterbolaget, säger Daniel Persson till Rapidus.

Han har arbetat som ställföreträdande utvecklingsdirektör sedan 2012, innan dess sysslade han med public affairs på dåvarande Öresundskommiteen. Daniel Persson har även arbetat som stabschef på kommunalrådsavdelningen i Malmö stad.

Till en början är han själv på Progress PR Öresund som ska ha sitt kontor i Malmö.

– Vi har ambitioner att växa, i takt med uppdrag och nya kunder så är tanken att expandera, säger Daniel Persson.

Vem som efterträder honom på Region Skåne är ännu inte klart.

Stockholmsbaserade Progress PR sysslar med strategisk kommunikation och public affairs. Sex konsulter arbetar i bolaget.

Emily Binks

Daniel Persson lämnar tjänsten som ställföreträdande utvecklingsdirektör på Region Skånes avdelning för regional utveckling. Därmed tar han steget från offentlig […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror apporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.