fredag 6 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöbolag vill automatisera bokföringen för företagare

Entreprenören Sami Sulieman grundade Plexian i april förra året. Nu har Staffan Mattson, tidigare chef inom Ikano Bank, värvats som vd samtidigt som en lansering av bolagets digitala bokföringstjänst närmar sig.

– Vi menar att det idag inte finns en lösning för att få sina korttransaktioner automatiskt bokförda. Vi har teknik som möjliggjort detta i realtid, säger Sami Sulieman, som nu klivit ner från vd-posten för att ägna sig mer åt affärsutvecklingen, till Rapidus.

Plexians mjukvara samlar all transaktionsdata när betalkortet dras och rapporterar in uppgifterna till kundens befintliga bokföringssystem.

Till en början var planen att ansöka om banklicens i Baltikum, och ett kontor öppnades också i Vilnius i höstas för det ändamålet. Men bankplanerna har nu lagts på is, medan allt fokus ligger på att bygga produkterna, enligt Staffan Mattson.

Bolaget utvecklar även ett digitalt kundlojalitetsprogram riktat mot företag. Staffan Mattson uppger att det är här huvudfokus kommer att ligga framöver.

Till hösten planeras en större emissionsrunda i samband med att bolaget bäddar för en börsnotering.

Plexian har huvudkontor i Malmö och sysselsätter ett 10-tal personer. Grundare Sami Sulieman driver även investmentbolaget Prescott Lewis Invest, Rapidus rapporterade 2015 om hans planer på att starta en bank för uppstartsbolag och skuldsatta privatpersoner.

Felicia Frithiof

Entreprenören Sami Sulieman grundade Plexian i april förra året. Nu har Staffan Mattson, tidigare chef inom Ikano Bank, värvats som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.