tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Benchtell går skarpt med Fortnox

|  ,
|  

Nästa vecka lanseras Benchtells samarbete med bokföringsjätten Fortnox. Malmöbolagets jämförelsetjänst blir därmed en del av Fortnox programutbud till redovisnings- och revisionsbyråer.

Strax innan jul fick Benchtell sina första betalande kunder i form av mindre revisionsbyråer. Detta efter att bolaget ett halvår tidigare lanserat en ny version av sin jämförelsetjänst.

Tjänsten kan kategoriseras som en typ av digital managementanalys för företag och går i grunden ut på att jämföra kostnader och avtal. Eftersom den bygger på användargenererad data valde grundarna att till en början fokusera på en bransch – redovisnings- och revisionsbyråer – och på så vis bygga ett starkt underlag för avtalsjämförelser.

– Vi har redan några kunder men de kommer bli betydligt fler och framför allt större nu när vi börjar säljas tillsammans med Fortnox. De har ju alla stora byråer på kundlistan, som till exempel PwC och LRF Konsult, säger Benchtells vd och medgrundare Magnus Elg.

Fortnox omsatte i sin helhet 272 miljoner kronor 2017 och har mer än 200 samarbetspartner med program som går att integrera i Fortnox system. Men enligt Magnus Elg är det få som har partnerskapsavtal som deras, där Fortnox agerar återförsäljare.

Benchtell grundades 2015. Bakom bolaget står de sex grundarna, med Magnus Elg i spetsen, som hittills finansierat verksamheten själva med sammanlagt tre miljoner kronor i jämnstora andelar.

Emiliano Strauss

Nästa vecka lanseras Benchtells samarbete med bokföringsjätten Fortnox. Malmöbolagets jämförelsetjänst blir därmed en del av Fortnox programutbud till redovisnings- och revisionsbyråer. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Kvinnliga investerare krokar arm med Small Cap Partners

    Nätverket Femown vill inspirera kvinnor att investera mera. Nu har ett gäng medlemmar bildat ett gemensamt bolag och gjort sin första investering.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Small Cap Partners köper Osby-bolag

    I sitt sjätte investeringsbolag har Small Cap Partners släppt fokus på golvbranschen. Men kapital att spendera har blivit mindre, och då blir förvärven färre, berättar Jonas Forsvall för Rapidus.

  • Filippa K blir del av Mellby Gård

    Herrkonfektionskedjan Oscar Jacobson, som helägs av Malmöbaserade Mellby Gård, köper damkonfektionsbolaget Filippa K. – Det var dags för ett nytt steg, säger Mellby Gårds vice vd Sven Knutsson.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Elva11 får ny storägare

    Konsultbolaget Elva11, med grundaren och vd Jim Roslund i spetsen, säkrar 20 miljoner kronor i en investering från ett Dubaibaserat investmentbolag som blir ny storägare och även tar en styrelseplats.

  • Iconovo skär ned

    Inhalatorföretaget Iconovo i Lund säger upp 40 procent av personalen. Samtidigt aviseras en nyemission. – Det är tuffa tider, vi måste fokusera och prioritera, säger vd Johan Wäborg.

  • FX International gungar på valutamarknaden

    Donald Trumps utspel skapar inte bara börskoas, utan även kraftiga svängningar i valutakurserna. Valutahandelsbolaget FX International i Malmö har de senaste dagarna upplevt kraftiga kast i sin aktie.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.