söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Meriterade affärsänglar går in i Wellbefy

Affärsängeln och Truecaller-ordföranden Göran Tollstam är en av sex nya investerare i Wellbefy i Helsingborg. Bolaget, som utvecklar ett digitalt verktyg för att analysera personalhälsa, tar in drygt en miljon kronor i sin första externa kapitalresning.

Bland investerarna finns flera nordvästskånska affärsänglar, som e-handelsveteranen Dan Nilsson och Sven Wenhall, grundare av resebolaget Sembo. Den senare tar också plats i Wellbefys styrelse. Enligt vd Sandra Jönsson är investerarnas erfarenhet mycket värdefull när bolaget nu närmar sig marknaden.

Appen, vars syfte är att hjälpa organisationer långsiktigt med personalhälsan, lanseras i slutet av mars. Den använder veckovisa mätningar i form av frågor som besvaras anonymt av medarbetarna. Informationen sammanställs av algoritmer och skickas till HR och ledning.

Sedan bolaget bildades förra året har grundarna ”varit ute på fältet och tagit tempen” på företag och organisationers hälsorelaterade utmaningar på arbetsplatsen. Appen började de bygga under hösten 2017, med en avdelning inom offentlig sektor som testkund.

– Vi har hållit låg profil förra året, nu vill vi brassa på mer och visa hur man kan jobba smart med arbetsmiljö. Vad Google Analytics är för e-handel, vill vi vara för personalhälsa, säger Sandra Jönsson, som har en examen i health management i bagaget.

Wellbefy har kontor på Mindpark i Helsingborg och grundades 2017 av Sandra Jönsson tillsammans med Karsten Deppert och Dimitrij Aleshkov. I ägarlistan syns förutom de ovan nämnda även Emanuel Nyberg, grundare av assistansboken.se, samt ängelinvesterarna Philip Sevelius och Anders Bengtsson.

Felicia Frithiof

Affärsängeln och Truecaller-ordföranden Göran Tollstam är en av sex nya investerare i Wellbefy i Helsingborg. Bolaget, som utvecklar ett digitalt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.