torsdag 27 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Massive värvar från Sigma – som värvar från NE

Linda Malmgren blir ny kommunikationschef på spelbolaget Massive i Malmö, och lämnar motsvarande roll på konsultbolaget Sigma Connectivity. Konsultjättens byrå Maverick by Sigma får samtidigt en ny digital strateg.

– På Massive får jag en bredare roll, med ansvar för allt från intern kommunikation till media, PR och extern kommunikation, säger Linda Malmgren till Rapidus.

Innan hon kom till Sigma Connectivity för drygt ett och ett halvt år sedan skötte hon presskommunikationen för Mobile Heights i Lund, med ett kort inhopp för Malmöbaserade Anima däremellan.

Dotterbolaget Maverick by Sigma en ny digital strateg i Andreas Cederblad, som närmast kommer från rollen som innovationschef på Nationalencyklopedin och har tidigare arbetat med digitala strategier på Resultify och HD/Sydsvenskan.

Felicia Frithiof

Linda Malmgren blir ny kommunikationschef på spelbolaget Massive i Malmö, och lämnar motsvarande roll på konsultbolaget Sigma Connectivity. Konsultjättens byrå Maverick […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny vision för Malmö efterlyses

    Är Malmö ett mini-New York eller inte? Meningarna går isär i en ny bok där tolv namnkunniga personer synar stadens ursprung, tolkar dagsläget och spår framtiden 15 år framåt.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    ,
    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.