lördag 24 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sigma etablerar sig i Indien…

Malmöbaserade konsultjätten Sigma har etablerat sig i Indien genom ett nytt utvecklingskontor i Bangalore. Inom ett år räknar Sigma IT Consultings vd Lars Kry med att vara minst 60 personer på plats för att komplettera Sigmas växande outsourcing-verksamhet i Ukraina.

Under våren har Sigma även kompletterat sin verksamhet i Polen med ett nytt kontor i Wrocław. Där handlar det om att hantera uppdrag från både polska och svenska kunder. Liksom i Bangalore finns runt 15 anställda på plats i dag.

– Inom ett år tror jag vi kommer vara 60-80 på varje ställe, kanske så mycket som 100, säger Lars Kry till Rapidus.

Sigma IT Consulting är koncernens största gren och inriktad på bland annat systemutveckling, IT-drift samt tjänster inom kommunikation och strategi. I systerbolaget Sigma Software finns outsourcingverksamheten i Indien och Ukraina, där Sigma i dag har närmare 750 anställda.

– Vi ser en stark tillväxt över hela linjen som drivs mycket av digitaliseringen. Vi räknar med att växa 30 procent i koncernen både vad gäller omsättningen och personalstyrkan, även om det blir svårare och svårare att rekrytera, säger Lars Kry.

Totalt sysselsätter Sigma i dag över 3.400 anställda i tretton länder. Utöver IT-konsulter har koncernen sedan flera år dotterbolag med konsulter inom bland annat industriteknik och samhällsbyggnad.

På hemmaplan har ett par nya Sigma-bolag tillkommit det senaste året, bland annat Sigma Technology Systems i Karlskrona och Malmöbaserade Sigma Quality & Compliance, inriktat på kvalitetssäkring. I Norge har koncernen dock sålt av en förlustbringande produktutvecklingsverksamhet inriktad på mjukvara för att tillverka appar. Köpare var den tidigare ledningen för Sigma i Norge.

Erik Olausson

Malmöbaserade konsultjätten Sigma har etablerat sig i Indien genom ett nytt utvecklingskontor i Bangalore. Inom ett år räknar Sigma IT […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Starfish – vad hände sedan?

    PODD: Starfish of Sweden har utvecklat en teknologi för madrasser och andra möbler som gör att trycksår kan undvikas. Den […]


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.