fredag 18 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmø-hovedkontor giver jyske Tunstall succes via arbejdsdeling over sundet

IT-firmaet Tunstall i Jylland med de overvejende dansk udviklede produkter har nu ekstra succes ved at udnytte geografien over sundet med et nordisk hovedkontor i Malmø.

Tunstall laver især ubemandede alarmcentraler især plejehjem og software-løsninger til demente, så de registreres, hvis de forsvinder ud af et pleje-område via signaler på de ansattes telefoner. I Danmark har Tunstall rødder tilbage til 1972 med Jenka Electronics, som fusionerede med firmaet TeleVagt i 2001 og i 2004 købte Condigi. Condigi/Televagt eksisterede i 2006-2008, hvor en fusion kom med svenske STT Care – og siden blev det hele opkøbt af britiske Tunstall Healthcare Group. Danske Tunstall A/S er dermed en del af Tunstall Nordic.

Men alene Tunstall A/S har i tre år øget bruttofortjenesten med fem mio. DKK årligt op til 61 mio. DKK i seneste regnskabsår. Successen skyldes også en vellykket arbejdsdeling mellem det danske hovedkontor i Stilling i Jylland, hvor mange produkter herunder indenfor telemedicin udvikles, og det nordiske hovedkontor i Malmø, siger Klaus Riisberg, projektkonsulent for Tunstalls kommuneløsninger.

– Vi kan trække på hinanden over Øresund og har et stærkt samarbejde fordi vi er så tæt på hinanden. Mens vi dækker Jylland fra Stilling, så kan vi trække specialister ind til Sjælland fra Malmø. På Sjælland har vi derfor kun få konsulenter, fortæller Klaus Riisberg.

I Sverige derimod har hovedkontoret i Malmø på Agnesfridsvägen 113 A nu en stribe afdelingskontorer i Stockholm, Umeå, Göteborg, Luleå, Sundsvall, Örebro og Kalix. I alt har Tunstall-koncernen 1.800 medarbejdere i 30 lande – heraf 150 i Norden.

Af Keld Broksø

IT-firmaet Tunstall i Jylland med de overvejende dansk udviklede produkter har nu ekstra succes ved at udnytte geografien over sundet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Edda Knowledge vill göra fysiken roligare

    PODD: Edda Knowledge utvecklar interaktiva undervisningar i VR för gymnasieelever. Bolaget vill göra komplex fysik och kemi mer lättförståelig, med […]

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.


  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket “Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, “kinesiska Volvo”.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i Danmark i september

    En dansk trafikprofessor dissar de svenska planerna på en ny Öresundsförbindelse. Det är det mest uppseendeväckande uttalande som gjorts om Sverige i danska medier den senaste månaden.