tisdag 23 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ideonfirma bygger pilotanlæg til Helsingborgslam

Miljøteknikfirmaet Ekobalans’ første pilotanlæg til udvinding af plantegødning af forrådnet slam etableres i Helsingborg, efter at firmaet har indgået aftale med det kommunalt ejede Nordvästra Skånes Vatten och Avlopp (NSVA).

Ideonfirmaet Ekobalans’ speciale er gødning fra restprodukter. Blandt andet har virksomheden udviklet en proces, der kan udvinde plantegødning af forrådnelsesrester fra biogasproduktion eller rensningsanlæg og derefter forædle det til handelsgødning. Pilotanlægget ved Öresundsverket i Helsingborg skal udvikle teknikken i større målestok, og inden for to år er det Ekobalans’ målsætning både at modtage slam fra rensningsanlæg og videresælge den forædlede handelsgødning til landmænd og gartnere.

— Vi har en del udviklingsarbejde tilbage, før vi kan producere i fuld skala. NSVA er vores første kunde, når det gælder om at udvinde gødning af slam, siger firmaets adm. dir. Gunnar Thelin.

Det nye anlæg vil have en årlig kapacitet på 15.000 tons slam, hvilket kan sammenholdes med den samlede tilførsel i Helsingborg på 70.000 tons. Ekobalans står selv for byggeomkostningerne og ejer anlægget. Når det kommer op på fuld drift, regner Gunnar Thelin med, at det kan generere 750.000 svenske kroner om året.

— Rensningsanlæggene har brug for løsninger, og derfor er de interesserede kunder. Og forædlingsværdien af gødningen regner vi med bliver mindst en halv million svenske kroner om året, siger han.

Af Anna Palmehag

Miljøteknikfirmaet Ekobalans’ første pilotanlæg til udvinding af plantegødning af forrådnet slam etableres i Helsingborg, efter at firmaet har indgået aftale […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.