måndag 18 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Norsk aftale luner hos Labs2

Jonas Birgerssons IT-firma Labs2 hjemtager en ordre i Norge til en værdi af 3,5 millioner SEK. På hjemmebane har bredbåndsguruen dog haft det svært på det sidste.

Labs2 skal levere sit forretningssupportsystem Brikks til det norske fiberselskab Pronea, med 15.000 privatkunder og 150 erhvervskunder. Aftalen løber to et halvt år frem i tiden.

— Vi mener, at aftalen i Norge er betydningsfuld, siger Jonas Birgersson.

Han er adm. dir. for Labs2 i Lund og måtte i fjor se omsætningen styrtdykke til under det halve i forhold til året før. Det blev til et underskud på over 50 millioner SEK. I år har den største kunde Bredband2 desuden opsagt aftalen omkring Brikks. Labs2 har svaret igen ved at kræve godt 60 millioner i erstatning.

Jonas Birgersson regner med at tvisten vil trække ud. For at kompensere for tabte indtægter planlagde man en nyemission på næsten 20 millioner SEK. Men den blev stoppet af ejerne på generalforsamlingen i sidste uge.

— Det var naturligvis ikke, hvad vi havde planlagt, men selskabet kommer tilbage med et nyt emissionsforslag. Der kræves flere penge for ikke at bringe virksomheden i fare, siger Birgersson.

Cirka 20 millioner SEK er altså, hvad der kræves for at virksomheden skal opnå positivt cashflow, oplyser bestyrelsens formand Jan Werne. På generalforsamlingen i 2008 blev Jonas Birgersson også nægtet ansvarsfrihed for sine indsatser, hvilket skete for andet år i træk.

Labs2 er noteret på Stockholmsbørsens First North og præsenterer kvartalsregnskab i midten af maj. Selv om en stor del af omsætningen er forsvundet, så er der ingen planer om at neddrosle aktiviteterne, som ved årets start beskæftigede 24 fuldtidsansatte.

At Kristian Svensson

Jonas Birgerssons IT-firma Labs2 hjemtager en ordre i Norge til en værdi af 3,5 millioner SEK. På hjemmebane har bredbåndsguruen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.