måndag 14 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sydsvenskan starter selskab til familiesider på nettet

Familiesider bliver den næste store ting på nettet. Det mener Sydsvenska Dagbladets ledelse, men i stedet for at udvide avisens egne familiesider på nettet, satser man på et særskilt selskab og en hjemmeside med nationale ambitioner: Familjenytt.se

— Det her en helt isoleret satsning på en idé, som vi mener er god. Forretningskonceptet er indledningsvist baseret på bannerannoncering, men på sigt kan brugerne få mulighed for at betale for større billeder, farver og længere tekster, siger Sydsvenskans adm. dir. Johan Ståhl.

Han ser også muligheder for at opbygge communities. Lanceringen sker i løbet af oktober, og i første omgang henvender Familjenytt.se sig til det sydlige Sverige, men ganske snart regner Ståhl med at ekspandere til andre dele af landet. Yderligere en mulig indtægtskilde er at sælge løsningen til aviser, der ønsker at udbygge deres familiesider på nettet.

Projektet gennemføres sammen med firmaet Timecut, der allerede har opbygget et system, hvor begravelsesfirmaer indsender dødsannoncer digitalt til aviserne.

— De har allerede et system til at forenkle håndteringen af begravelsesannoncer. Sydsvenskan finansierer Familjenytt.se de første år. Vi går ind med 2,5 millioner SEK over en toårig periode, siger Johan Ståhl.

Af Thomas Frostberg

Familiesider bliver den næste store ting på nettet. Det mener Sydsvenska Dagbladets ledelse, men i stedet for at udvide avisens […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.