tisdag 24 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ingen afhørt hos CoolGuard – men bestyrelsesmedlem hopper af

Undersøgelsen af regnskabsfuskeriet i det noterede Malmöselskab CoolGuard skrider kun langsomt frem. Næsten fire uger efter indledningen af forundersøgelsen om blandt andet svindel har Ekobrottsmyndigheten (”Bagmandspolitiet”) hverken afholdt nogle forhør eller besøgt virksomheden. I dag blev det meddelt, at bestyrelsesmedlem Gunnar Nygren vælger at forlade CoolGuard.

Nygren vil ikke udtale sig om, hvorfor han forlader bestyrelsen. Han siger heller ikke noget om salget af sine aktier i selskabet, en handel der fandt sted lige før det kom frem, at CoolGuards salgs- og resultattal ikke stemte. Rapidus har kunnet påvise, at Gunnar Nygren solgte samme dag, som bestyrelsen fik oplysning om, at adm. dir. Lars Ericsson havde fået et hjertetilfælde. Ericsson døde nogle dage senere som følge af hjertetilfældet.

— Vi har gennemført andre ting i undersøgelsen, som at sætte os ind i selskabets aktiviteter, siger chefanklager Alf Johansson.

Finansinspektionen har heller ikke aflagt virksomheden et besøg, men oplyser at man efterforsker eventuelle insiderforbrydelser.

Det var i november at skandalen i CoolGuard, der sælger systemer til køleovervågning i detailhandlen og storkøkkener, blev opdaget. I stedet for et overskud på 800.000 kroner efter årets første otte måneder havde selskabet haft et underskud på 4,3 millioner. Bestyrelsen skyder skylden for svindlen på den afdøde direktør.

Undersøgelsen af regnskabsfuskeriet i det noterede Malmöselskab CoolGuard skrider kun langsomt frem. Næsten fire uger efter indledningen af forundersøgelsen om […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.