tisdag 17 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Alligator fik 27 millioner ind – emission halvt fuldtegnet

Alligator Bioscience i Lund fik tilført godt 27 millioner svenske kroner i deres seneste emission, ifølge en nylig opgørelse. Det var kun det halve af målsætningen på 55 millioner – men dog bedre end virksomheden havde ventet, ifølge økonomiassistent Linda Magnusson.

— Vi havde regnet med omkring 20 millioner kroner, så vi er vældig tilfredse. Med det her beløb kan vi mindst nå frem til nytår, og ved hjælp af kundeprojekter regner vi med at klare os et år fremover, siger Linda Magnusson.

For et år siden gennemførte selskabet en overtegnet emission, der gav 30 millioner. Denne gang indskød to af de største ejere, Stenakoncernen og forretningsenglen Staffan Rasjö, på forhånd næsten 12 millioner kroner. Den tredje storejer Industrifonden investerede ca. 3 millioner.

Alligator Bioscience i Lund fik tilført godt 27 millioner svenske kroner i deres seneste emission, ifølge en nylig opgørelse. Det […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.