tisdag 13 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mathiesen på roadshow i København med britisk IT-selskab

Britiske ComMedica Ltd., som udvikler løsninger til elektroniske patientjournaler, har hyret den tidligere chef for 2M Michael Mathiesen som rådgiver. På torsdag og fredag besøger selskabet København og Stockholm for at lede efter investorer og skandinaviske partnervirksomheder. Desuden indledes nu bearbejdningen af det danske og svenske marked.

— ComMedica har udviklet et kæmpesystem til elektronisk patientinformation. Det har et stort potentiale, både for sygeplejen og for andre virksomheder der udvikler IT-løsninger til sundhedssektoren, siger Michael Mathiesen.

Problemet for mindre udviklingsselskaber er at sygeplejesystemerne stadig befinder sig på stenalderniveau, mener Mathiesen. Der kræves en grundlæggende IT-infrastruktur som nye programmer kan udvikles op imod og derefter blot tilsluttes. En national eller skandinavisk standard ville gøre livet lettere for mange udviklingsselskaber i Øresundsregionen.

— Der er mange nye spændende projekter, men de har utrolig svært ved at opnå kritisk masse eftersom der mangler et system at koble sig op imod, siger Mathiesen.

ComMedica er baseret på over ti års forskning på Imperial College i London, et af Europas største medicinske fakulteter. Selskabet blev udskilt i løbet af år 2000 og solgte sit første system i slutningen af 2002.

Softwaren, som er webbaseret og platformsuafhængig, bruges i dag inden for sygeplejen i Storbritannien, USA og Saudi-Arabien. Foruden tekst kan de elektroniske journaler indeholde for eksempel patientens røntgenbilleder og ultralydsoptagelser.

Britiske ComMedica Ltd., som udvikler løsninger til elektroniske patientjournaler, har hyret den tidligere chef for 2M Michael Mathiesen som rådgiver. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Opticept tar lån efter sur emission

    Opticept fyller på nytt på kassan för att kunna växa. Med en kommersiell expansion siktar bolaget på ett positivt kassaflöde. Men nu är det lån och inte riskkapital som gäller.


  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket “Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, “kinesiska Volvo”.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i Danmark i september

    En dansk trafikprofessor dissar de svenska planerna på en ny Öresundsförbindelse. Det är det mest uppseendeväckande uttalande som gjorts om Sverige i danska medier den senaste månaden.