tisdag 13 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Prevas Bioinformatics i København sælger IT-tjenester til AstraZeneca i Lund

Prevas Bioinformatics A/S med kontor i København og Lund har for kort tid siden fået AstraZeneca i Lund som ny kunde. Det oplyser Prevas’ koncernchef Jonas Wiström.

Opgaven er ganske vist ikke specielt omfattende – indtil videre drejer det sig kun om en heltidskonsulent – men den er et vigtigt gennembrud på den svenske side af Øresundsregionen for Prevas’ nye satsning på bioinformatik. Man har allerede danske kunder som f.eks. Pharmexa, Exiqon og Combio.

Prevas er en godt 15 år gammel IT-koncern noteret på børsen i Stockholm. Etableringen i København med hovedvægten på bioinformatik blev indledt i midten af sidste år. Sidst på måneden flytter Prevas Bioinformatics A/S til større lokaler, og samtidig starter Bengt Johansson fra Sveriges Handelskontor i København som salgschef. På to års sigt regner adm. dir. Michael Lehd med at antallet af medarbejdere er vokset fra 10 til 50. Væksten skal ske med lønsomhed.

I november blev Prevas tvunget til at foretage nedskæringer ved afdelingen i Lund, hvor man var 20 personer da det gik højest før telekomkrisen. I dag sorterer Lund under København i en fælles Øresundsafdeling, og forretningsområdet er udelukkende bioinformatik. Enkelt udtrykt drejer det sig om at lægemiddel- og biotekbranchen møder IT-branchen i takt med øgede behov for at håndtere og lagre store mængder information.

Forretningsområdet bioinformatik er det hurtigst voksende inden for Prevas. Det beskæftiger omkring 60 af de 250 ansatte, men kan allerede i år komme til at stå for den største del af koncernens resultat.

Prevas Bioinformatics A/S med kontor i København og Lund har for kort tid siden fået AstraZeneca i Lund som ny […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Opticept tar lån efter sur emission

    Opticept fyller på nytt på kassan för att kunna växa. Med en kommersiell expansion siktar bolaget på ett positivt kassaflöde. Men nu är det lån och inte riskkapital som gäller.


  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket “Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, “kinesiska Volvo”.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i Danmark i september

    En dansk trafikprofessor dissar de svenska planerna på en ny Öresundsförbindelse. Det är det mest uppseendeväckande uttalande som gjorts om Sverige i danska medier den senaste månaden.