tisdag 13 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Industrifonden på vej til at blive storejer i CellaVision

Statliga Industrifonden kan blive ny storejer i lundvirksomheden CellaVision. Forud for generalforsamlingen i slutningen af april har CellaVisions bestyrelse bedt om fuldmagt til en nyemission på maksimalt 1,2 millioner aktier svarende til en udvidelse af aktiekapitalen på højst ti procent.

Det er planen at de nye aktier blandt andet skal modregnes i et lån på 15 millioner svenske kroner som CellaVision har hos Industrifonden. Lånet forfalder i forskellige omgange de kommende 18 måneder. Industrifonden har også fået tilbud om at tegne sig for et højere beløb, samtidig med at der inden for rammerne af fuldmagten er mulighed for at lade yderligere nogle investorer træde ind, oplyser CellaVisions økonomidirektør Peter Åkerlund.

Eftersom CellaVisions bestyrelse ikke har fastlagt betingelserne for en emission, er det uklart nøjagtig hvor stor ejerandel Industrifonden ville få, men allerede fem procent af aktiekapitalen placerer Industrifonden blandt de største. Skandia Liv, som er femte største ejer, har for eksempel godt syv procent efter at man i efteråret investerede 25 millioner i CellaVision.

CellaVision har udviklet et produkt, som tæller og via billedanalyse automatisk klassificerer hvide og røde blodlegemer i en blodprøve.

Statliga Industrifonden kan blive ny storejer i lundvirksomheden CellaVision. Forud for generalforsamlingen i slutningen af april har CellaVisions bestyrelse bedt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Opticept tar lån efter sur emission

    Opticept fyller på nytt på kassan för att kunna växa. Med en kommersiell expansion siktar bolaget på ett positivt kassaflöde. Men nu är det lån och inte riskkapital som gäller.


  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket “Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, “kinesiska Volvo”.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i Danmark i september

    En dansk trafikprofessor dissar de svenska planerna på en ny Öresundsförbindelse. Det är det mest uppseendeväckande uttalande som gjorts om Sverige i danska medier den senaste månaden.