tisdag 26 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Voldsom vækst for Malmøselskab med nye CD-emballager.

Et nyetableret firma på markedet for CD-emballager, med hovedsæde i Malmø, vokser netop nu meget hurtigt. Paxter AB, fuldt ejet af virksomhedsejeren Mats Ohlsson med rødder i Tetra Pak, vurderer at selskabets omsætning stiger med et par hundrede procent til cirka 45 millioner kroner i år.

Det helt ukendte Paxter har kastet sig over IT- og mediemarkedets emballager, blandt andet med et svenskudviklet, patenteret CD-etui i karton kaldet DiscBox Slider.

Det er først og fremmest det meget hurtigt voksende marked for CD-ROM og DVD Paxter nu vender sig mod. Da virksomheden i fjor indgik en aftale med America Online i Frankrig om at levere op mod 1,5 millioner etuier om måneden, betød det et definitivt gennembrud.

Mens almindelige CD-plader med for eksempel musik næsten altid leveres i det sædvanlige tynde plastetui med løse blade stukket ind, er Paxters etui fremstillet af karton med eget tryk så produktet får en stærkere selvstændig identitet.

Paxter har kun kontor i Malmø, mens produktionen finder sted i Albi, Frankrig, Gütersloh, Tyskland og Houston, USA.

Et nyetableret firma på markedet for CD-emballager, med hovedsæde i Malmø, vokser netop nu meget hurtigt. Paxter AB, fuldt ejet […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Move By Bike tar sig ur krisen

    Efter långvariga finansiella problem kan lyckan ha vänt för Move By Bike. Bolaget har kommit ur rekonstruktion och en ny delårsrapport visar tillväxt och krafitigt minskad förlust. Vd Fredrik Videlycka pekar på framgångsfaktorn.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.