söndag 11 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mobile Heights leder AI-satsning med Sony…

Med en budget på 7,5 miljoner kronor ska Mobile Heights bygga upp en sydnod för den nationella satsningen AI Innovation of Sweden. Sony blir första storbolag att hoppa på tåget och Helsingborg första staden.

– Budgeten utgörs av satsningar från akademin, näringslivet och andra regionala aktörer, inte bara Vinnova. Men det fina med att det är ett nationellt projekt är att vi knyter ihop kunskapen i hela Sverige. Alla som deltar i sydnoden går in som partner i AI Innovation of Sweden nationellt och får tillgång till kunskap från övriga noder. Vi vidgar cirklarna, säger Ola Svedin, vd på Mobile Heights.

Projektet ska till en början sträcka sig över nästa år och 2021. Tanken är att sammanföra bolag och organisationer från olika branscher i samarbetsprojekt. Ett exempel från Göteborgsnoden är ett samarbete mellan Zenuity – som utvecklar mjukvara till självkörande bilar och ägs till hälften av Volvo Cars – och Sahlgrenska universitetssjukhuset för att hitta nya tillämpningar för bolagets teknik inom life science.

– Vi drar igång sydnoden efter nyår och förhoppningen är att ha ett första samarbetsprojekt igång inom kort, säger Ola Svedin.

Emiliano Strauss

Del 2: ...och Helsingborgs stad satsar på att bli bäst på AI

Med en budget på 7,5 miljoner kronor ska Mobile Heights bygga upp en sydnod för den nationella satsningen AI Innovation […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Neo4J står vid ett vägskäl

    Bloomberg News har kallat noteringen en av årets mest hajpade nyintroduktioner. Men frågan är: kommer miljardbolaget Neo4J från Malmö att gasa mot börsen eller är det dags att dra i handbromsen?

  • Här är vi som minglade

    Onsdagens AW med Emil Eifrem drog en entusiastisk publik som minglade på Elite Plaza i centrala Malmö. Här är bilderna.

  • Unga entreprenörens hobbyprojekt: säljer kungens klocka

    Efter flera snabba tillväxtresor satsar serieentreprenören Simon Lexén nu på ett nytt affärsområde: samlarklockor. Målet är att bygga upp en verksamhet värd 100 miljoner kronor inom ett år.


  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Hon ska styra Helsingborgs näringsliv

    Helsingborg får en ny näringslivsdirektör. Och det är ett välbekant ansikte som tillträder som chef för en nyskapad organisation inom kommunen. – Jag har stor nytta av att jag verkat i staden sedan tidigare.

  • Pengar att söka för civil-militära företagsprojekt

    Regeringen har beslutat om en helt ny satsning som innebär att civila innovationer ska kunna nyttjas inom försvaret. I år finns cirka 50 miljoner kronor att söka för företag.

  • Mobile Heights byter namn

    Namnet för teknikklustret Mobile Heights har spelat ut sin roll. Det handlar varken om mobilindustri eller om den geografiska anspelningen på höjden i norra Lund längre. Därför är det dags för ett namnbyte som ska signalera den nya tiden. Det nya namnet är…

  • Fetast plånbok vinner

    Efter en tolfteplats av fjorton i SHL måste något göras med hockeylaget Malmö Redhwaks. I brist på kommunalt stöd behövs det nya och kreativa samarbeten med näringslivet.

  • Glad påsk!

    Vi på Rapidus önskar dig en riktigt glad och varm påsk! Vi återkommer med nya skånska nyheter tisdagen den 2 […]

  • Damfotboll en svår affär

    Att damfotbollen har det tuffare ekonomiskt än herrarna är ingen hemlighet. Spelarförsäljningar och Europaspel ger inte i närheten av samma genomslag som på herrsidan.

  • Klubbarna kämpar för ekonomin i Superettan

    Superettan i fotboll ger betydligt lägre tv-intäkter än Allsvenskan. Så här löser de skånska klubbarna Helsingborgs IF, Trelleborgs FF och Landskrona BoIS utmaningen.

  • I år ska MFF fylla kassan

    Snart drar fotbollens högsta serier igång för året. Rapidus har tagit en titt på de ekonomiska förutsättningarna för skånska elitföreningarna. För MFF bör Europaspel ge mer pengar i år, även om det sportsliga resultatet blir likartat jämfört med tidigare år. Det säger MFF:s vd Niclas Carlnén.

  • Danskt hygge över Sveriges nedgång

    Sverige är i fritt fall. Det konstaterar danska journalister när de granskar Sveriges ekonomi, invandring och kriminalitet. Danskarna förundras över hur så mycket kunde gå så fel i det land som de har varit så avundsjuka på i många år. Rapidus korrepondent i Danmark Keld Broksø har gått igenom den nya danska mediebilden av Sverige.