fredag 6 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kendt IT-iværksætter køber fjeldby i Nordsverige

IT-iværksætteren og venturekapitalisten Mikael Karlsson, som blandt andet har grundlagt det børsnoterede IT-selskab Axis i Lund, køber et af Sveriges nordligste fjeldanlæg – Björkliden Fjällby.

Fjeldbyen, der ligger 250 km nord for polarcirklen, består af et hotelanlæg, fem lifte, 23 løjper, hytteby og campingplads. Björkliden omsætter for 30-35 millioner SEK og er lønsom, men har behov for at opruste.

Mikael Karlsson foretager købet via sit ventureselskab Visionalis, som hidtil har beskæftiget sig med IT-investeringer. Ifølge Mikael Karlsson er det en langsigtet investering, og han ser udviklingspotentiale i Björkliden – men erkender, at det er et køb der i lige så høj grad gennemføres med hjertet som med hjernen.

— Jeg har aldrig løbet på ski i et smukkere miljø, og jeg er ellers en flittig skiløber rundt om i verden. Björkliden har en ægte vildmarksfornemmelse, og jeg fik ideen, da jeg var der på skiferie med familien i foråret, siger Mikael Karlsson.

IT-iværksætteren og venturekapitalisten Mikael Karlsson, som blandt andet har grundlagt det børsnoterede IT-selskab Axis i Lund, køber et af Sveriges […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket “Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, “kinesiska Volvo”.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i Danmark i september

    En dansk trafikprofessor dissar de svenska planerna på en ny Öresundsförbindelse. Det är det mest uppseendeväckande uttalande som gjorts om Sverige i danska medier den senaste månaden.