fredag 6 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…og selskabet åbner kontor i San Francisco

Lundvirksomheden Wayfinder åbner kontor i USA inden nytår. Kontoret vil sandsynligvis blive placeret i San Francisco, oplyser adm. dir. Magnus Nilsson. For nylig har Wayfinder stiftet et amerikansk datterselskab, Wayfinder Systems Inc, som skal styre selskabets aktiviteter i USA.

— Kontoret skal stå for salg, markedsføring og kundeservice over for vore amerikanske kunder. Vi har længe haft planer om en ekspansion i USA, men det gælder om at være ordentligt forberedt, når man skal ind på dette marked. Det synes vi, at vi er nu, siger Magnus Nilsson.

Wayfinder har i dag en første aftale i USA sammen med Nokia og operatøren Cingular.

— Forskellen mellem det amerikanske marked og det europæiske er, at operatørerne har en stærkere position i USA. Det afgørende er, om man formår at knytte operatørerne til sig, konstaterer Magnus Nilsson.

Samtidig med satsningen på USA, vil selskabet udvide personalestaben i Lund. Som følge af den stigende efterspørgsel skal der ansættes yderligere 20 personer det kommende kvartal inden for salg, produktledelse og udvikling. I dag har Wayfinder 40 ansatte, heraf omkring 30 på hovedkontoret i Lund.

Lundvirksomheden Wayfinder åbner kontor i USA inden nytår. Kontoret vil sandsynligvis blive placeret i San Francisco, oplyser adm. dir. Magnus […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket “Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, “kinesiska Volvo”.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i Danmark i september

    En dansk trafikprofessor dissar de svenska planerna på en ny Öresundsförbindelse. Det är det mest uppseendeväckande uttalande som gjorts om Sverige i danska medier den senaste månaden.