måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

De charmade Draknästet

|  ,

Malmöföretaget Inimini kammade hem storslam i SVT:s Draknästet med begagnade barnkläder. Entreprenörerna går rakt in på Rapidus lista över årets 34:or.

Inimini startades våren 2020 av Josefin Runquist (34, tv) och Maja Vallinder (30), båda utbildade på textilhögskolan i Borås och med bakgrund som designers och produktutvecklare, med idén att genom e-handel göra det lika enkelt att köpa begagnade barnkläder som att köpa nya.

– Vi startade i en smal nisch där vi gjorde klädpaket av begagnade plagg och sorterade in alla dessa kit i olika stilar. Ju mer vi växte ju mer kände vi av från våra kunder att de ville kunna handla allt till sina barn. Vi har sedan dess också lanserat ”enstaka plagg” och växte snabbt till Sveriges största e-handel med nischen begagnade barnkläder, säger Josefin Runquist.

Bolaget har sedan starten satsat på att utveckla sin tekniska plattform. Idag är man tio heltidsanställda.

– Vi har över 8.000 kunder idag och har de senaste åren dubblat vår omsättning, vilket vi även kommer göra i år. Vi har som mål att landa på 4 miljoner kronor.

I början av oktober var Inimini med i SVT:s Draknästet, vilket slutade med att ”drakarna” Lena Apler, Christian von Koenigsegg, Jonas Tellander och Shervin Razani tillsammans gick in med 3 miljoner kronor i bolaget. Två av de fyra kommer att ta plats i styrelsen, men det är ännu inte klart vilka två det blir.

– Pengarna kommer användas till att växa och för oss innebär det en investering i lager. En stor del kommer att användas till vår tech-utveckling. Våra automatiserade system är vårt hjärta i bolaget och har gjort att vi kunnat växa i den takt vi gjort, säger Josefin Runquist.

Årets 34:or presenteras och samlas vid Rapidus och PwC:s event den 14 november. Då utser vi de fem 34:or som vi anser bör uppmärksammas lite extra.

Ola Nilsson

Malmöföretaget Inimini kammade hem storslam i SVT:s Draknästet med begagnade barnkläder. Entreprenörerna går rakt in på Rapidus lista över årets 34:or.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Falkenklevs framtid är grön

    När Victor Falkenklev tog över familjens åkeri såg han en chans att göra skillnad och lät samvetet gå före vinstmarginalerna. Nu är bolaget på god väg att bli Europas grönaste åkeri.

  • Hon vill göra miljödata till en investering

    Flights for Biodiversity grundades kring ett verktyg för forskare i fält. Men mindre än två år senare är siktet inställt på något betydligt större.

  • Sincode-grundaren satsar på fintech

    Efter försäljningen av AI-bolaget Sincode tar Hugo Rosensköld Stengert nästa steg – in i fintech. Med sin nya plattform Trading Wizard AI vill han göra avancerad aktieanalys tillgänglig för fler.

  • Jagar tjuvfiske med hjälp av kronprinsessan

    Fyra matematiker vill stoppa tjuvfiske med AI. Nu väntar Kravi Analytics på att skriva kontrakt med den kenyanska regeringen – och har kunglig draghjälp i andra förhandlingar.

  • Han förvandlar Axis-kameror

    Fixed IT:s affärsidé bygger på Axis smarta nätverkskameror. Genom att nyttja de Axis-kameror som bolagets kunder redan har kan FixedIT få kamerorna att utföra långt fler uppgifter än bara övervakning.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.