måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hyrmöbler blev en affärsidé

De träffades i ett studentprojekt. Resultatet blev Cohabit som hyr ut möbler till studenter som ofta flyttar. Bolaget är ett av årets 34:or.

Cohabits tre grundare, Jed Manguera (33, tv), Maximilian Pangerl (26, th) och Vaishnavi Srinivasan (mitten), träffades på Malmö universitet. Malmöbolaget startade som ett studentprojekt där uppgiften var att ta fram ett affärskoncept med hållbarhetsinriktning.

– De flesta studentbostäder hyrs ut omöblerade. Eftersom vi själva var internationella studenter visste vi att många studenter som är nya i Sverige köper nya möbler, ofta på Ikea, som sedan slängs eller skänks bort när man flyttar vidare, berättar Jed Manguera.

Genom bortskänkes-annonser och samarbeten samlar Cohabit in begagnade möbler som renoveras och hyrs ut. Möblerna levereras till kunden och hämtas igen när avtalet sägs upp för att renoveras igen och hyras på nytt.

– Vi hyr ut ”pre-loved” möbler, primärt till studenter. Det blir billigare för dem, och när de flyttar lämnas möblerna tillbaka och i kan hyra ut dem igen. Cirkulärt och hållbart.
Bolagets tjänst lanserades i Malmö och Lund, med internationella studenter som primär målgrupp, sommaren 2022.

I somras tecknade Cohabit samarbetsavtal med Heimstaden och har nu siktet inställt på att utvidga med fler samarbeten med fastighetsbolag och med fler målgrupper.

– Vi tänker till exempel på expats som är nya i Sverige och ska etablera sig i sin första bostad här. Vi har också kontakt med kommunen med tanke på sociala bostäder, säger Jed Manguera.

Ola Nilsson

De träffades i ett studentprojekt. Resultatet blev Cohabit som hyr ut möbler till studenter som ofta flyttar. Bolaget är ett av årets 34:or.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Falkenklevs framtid är grön

    När Victor Falkenklev tog över familjens åkeri såg han en chans att göra skillnad och lät samvetet gå före vinstmarginalerna. Nu är bolaget på god väg att bli Europas grönaste åkeri.

  • Hon vill göra miljödata till en investering

    Flights for Biodiversity grundades kring ett verktyg för forskare i fält. Men mindre än två år senare är siktet inställt på något betydligt större.

  • Sincode-grundaren satsar på fintech

    Efter försäljningen av AI-bolaget Sincode tar Hugo Rosensköld Stengert nästa steg – in i fintech. Med sin nya plattform Trading Wizard AI vill han göra avancerad aktieanalys tillgänglig för fler.

  • Jagar tjuvfiske med hjälp av kronprinsessan

    Fyra matematiker vill stoppa tjuvfiske med AI. Nu väntar Kravi Analytics på att skriva kontrakt med den kenyanska regeringen – och har kunglig draghjälp i andra förhandlingar.

  • Han förvandlar Axis-kameror

    Fixed IT:s affärsidé bygger på Axis smarta nätverkskameror. Genom att nyttja de Axis-kameror som bolagets kunder redan har kan FixedIT få kamerorna att utföra långt fler uppgifter än bara övervakning.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.