fredag 18 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Svenska gallerier står på tur för Köpenhamnsbolagets konst-app

|  
|  ,

På affärstidningen Forbes lista för 2018 över framgångsrika personer under 30 finns Mattis Curth med. Han är vd för bolaget Artland, som på bara några år har växt till 16 anställda i Köpenhamn och nu är på väg till Sverige med sin konst-app.

Artlands app är tänkt att bli för konstvärlden vad Airbnb är för hotellmarknaden eller Amazon för e-handeln. Gallerier och professionella konsthandlare kan ladda upp konstverk till salu och köpa av varandra online. Verken kan exempelvis sorteras efter pris.

Hittills har Artland finansierats av privata investerare. Målet är att nå en global publik med appen och den svenska marknaden står närmast på tur, uppger Mattis Curth för Rapidus.

– Vi har goda erfarenheter från Köpenhamn, Oslo och Amsterdam, där vi byggt en marknad genom samarbeten med gallerier. Det kommer vi göra i Sverige under 2018. Vi börjar i Stockholm och utvecklar det därifrån. Förberedelserna börjar nästa månad, säger Mattis Curth.

Han startade Artland tillsammans med sin bror Jeppe Curth i samband med ett studentarbete inom företagsinnovation. I dag har appen 13.000 användare och 75 anknutna gallerier. Målet för 2018 är 100.000 användare och 300 gallerier. Intäkterna får Artland genom abonnemangsavgifter från gallerierna.

– Men vi tittar även på andra affärsmodeller. Exempelvis är försäkringsbolag intresserade av att erbjuda försäkringar till konstsamlare, säger Mattis Curth.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

På affärstidningen Forbes lista för 2018 över framgångsrika personer under 30 finns Mattis Curth med. Han är vd för bolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Edda Knowledge vill göra fysiken roligare

    PODD: Edda Knowledge utvecklar interaktiva undervisningar i VR för gymnasieelever. Bolaget vill göra komplex fysik och kemi mer lättförståelig, med […]

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.


  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.