fredag 12 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kunskaper som kompletterar

|  
|  

Kontra Arkitektur bildades förra året av fem kurskamrater som vill göra skillnad i stadsmiljöer.

Kooperativet är aktivt inom Malmö universitets inkubatorverksamhet Drivhuset och består av Caroline Babamov, Maram Alawad, Rana Noorzadeh, Gharam Alawad och Kayenna Kirchhoff Holst. Deras ämnen är ämnen arkitektur och visuell kommunikation.

Tillsammans fokuserar de på hållbarhet i bred mening: socialt, ekonomiskt och miljömässigt. Namnet är hämtat ifrån ambitionen ”att kontrastera dagens massproducerade och kapitalistiska stadsdesign”.

Kontra Arkitektur riktar nämligen inte i första hand in sig på att rita byggnader, som många kanske traditionellt föreställer sig när man hör ordet ”arkitekt”. Inriktningen handlar i stället om ”sociala och humana frågor inom den byggda miljön”.

– Vi tänker på mellanrummen i staden, på det sociala, och vill involvera medborgarna, säger Caroline Babamov.

Kontra Arkitektur är fortfarande i uppstartsfas och att formellt bilda bolag är ett av målen för året. Kollektivets arbete har dock redan synts i Malmös stadsbild. På Sommartorget 2023 på Sevedsplans låg kooperativet bakom en interaktiv vattenbana för barn, och som en del av Malmö stads satsning ”Malmö in the making” tidigare i höst syntes Kontra Arkitekturs utställning All-Rum vid Triangeln.

– Just nu arbetar vi mycket med att bygga vår portfolio. Vi håller även på med en innovation som innefattar användningen av avfall från sjögräs inom design och arkitektur. Två i gruppen fick stipendium för att arbeta under sommaren och nu ska vi utveckla detta vidare med prototyper av potentiella produkter.

Årets 34:or presenteras och samlas vid Rapidus och PwC:s event den 14 november. Då utser vi de fem 34:or som vi anser bör uppmärksammas lite extra.

Ola Nilsson

Kontra Arkitektur bildades förra året av fem kurskamrater som vill göra skillnad i stadsmiljöer.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Falkenklevs framtid är grön

    När Victor Falkenklev tog över familjens åkeri såg han en chans att göra skillnad och lät samvetet gå före vinstmarginalerna. Nu är bolaget på god väg att bli Europas grönaste åkeri.

  • Hon vill göra miljödata till en investering

    Flights for Biodiversity grundades kring ett verktyg för forskare i fält. Men mindre än två år senare är siktet inställt på något betydligt större.

  • Sincode-grundaren satsar på fintech

    Efter försäljningen av AI-bolaget Sincode tar Hugo Rosensköld Stengert nästa steg – in i fintech. Med sin nya plattform Trading Wizard AI vill han göra avancerad aktieanalys tillgänglig för fler.

  • Jagar tjuvfiske med hjälp av kronprinsessan

    Fyra matematiker vill stoppa tjuvfiske med AI. Nu väntar Kravi Analytics på att skriva kontrakt med den kenyanska regeringen – och har kunglig draghjälp i andra förhandlingar.

  • Han förvandlar Axis-kameror

    Fixed IT:s affärsidé bygger på Axis smarta nätverkskameror. Genom att nyttja de Axis-kameror som bolagets kunder redan har kan FixedIT få kamerorna att utföra långt fler uppgifter än bara övervakning.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.