onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rivstart för Uppstart Landskrona

Sedan starten i våras har Uppstart Landskrona, modellerat efter föregångaren i Malmö, dragit in tio miljoner kronor i riskkapital från privata, lokala företag.

Det är Michael Herbing, affärsbekant till Uppstart Malmös grundare Dan Olofsson och Luciano Astudillo, som tagit konceptet till Landskrona. Sedan starten i våras har säger sig stiftelsen ha skapat tio nya jobb samt ett nytt företag.

michael_herbingv2— Det har varit en smakstart, och vi har ett tiotal investerare som ställer sin tid, sitt nätverk och kapital till förfogande. säger Michael Herbing, vd för Uppstart Landskrona.

Efter att Uppstart Landskrona nu är igång och rullar väntar en expansion i Helsingborg, Göteborg och Stockholm.

— Med största sannolikhet startar vi Uppstart Helsingborg under första kvartalet nästa år, och i Göteborg och Stockholm lite senare, säger Herbing.

Varför ägnar du dig åt detta?

— I grunden är det ett stort samhällsintresse. Effekten av staten och kommunernas insatser fungerar inte fullt ut. Det måste finnas en samklang mellan samhälle och näringsliv. Eftersom jag själv har erfarenhet från näringslivet och finanssektorn finns det goda möjligheter att utnyttja det för att hjälpa andra entreprenörer, säger Herbing.

Investerarna som stöttar Uppstart Landskrona är bland andra Jonas Hansson, vd för Oresund Heavy Industries, samt Göran Andersson, vd för Thanda, som bland annat driver Hotell Öresund i Landskrona.

Några av företagen som hittills fått stöd av Uppstart Landskrona är Tech4Event, Bodbörsen och Mjukvaruingenjörerna.

Jennie Lorentsson

Sedan starten i våras har Uppstart Landskrona, modellerat efter föregångaren i Malmö, dragit in tio miljoner kronor i riskkapital från […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Hård motvind för Eolus

    Vindkraftsbolaget Eolus i Malmö redovisar en brakförlust för årets tredje kvartal. Pressade marginaler och problem med prestigeprojektet Pome i USA tvingar nu bolaget till omfattande sparåtgärder.