onsdag 31 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ägarbråk i Ripasso Energy…

Två av grundarna till miljöteknikbolaget Ripasso Energy, Ericsson tidigare vd Sven-Christer Nilsson och Scaniadirektören Hans Hansson, har hamnat på kollisionskurs med huvudägaren Ahlström Capital. En akut likviditetskris ligger bakom schismen.

För drygt två år sedan gick finska riskkapitalfonden Ahlström Capital in med runt 55 miljoner kronor och blev majoritetsägare i Ripasso Energy, med näringslivsprofilerna Sven-Christer Nilsson och Hans Hansson som medgrundare. Ripasso med säte i Malmö ska förfina Kockums teknik för sterlingmotorer i ubåtar och använda den i solkraftverk.

Förra några veckor sedan stod det klart att Ripasso behövde nytt kapital varpå aktieägarna kallades till en extrastämma för att ge klartecken för en emission. I ett brev som bifogats till protokollet från stämman framkommer att Sven-Christer Nilsson och Hans Hansson har varit ytterst kritiska till hur såväl ledning som Ahlström Capital har hanterat situationen.

Genom att Ripasso hamnade i en akut likviditetssituation där bolaget riskerade konkurs inom en vecka menar Hansson och Nilsson att det i praktiken inte fanns tid att leta efter andra möjliga investerare utöver Ahlström Capital.

”Vi, det vill säga aktieägarna Hansson och Nilsson, har genom åren lärt känna Ahlström som mycket duktiga industrialister, något som inte till någon del har visats under processen gång och i det aktuella förslaget. Snarare har vi ställts inför ett ultimativt förslag, som till det yttersta utnyttjat aktieägaravtalet och finansieringsavtal till Ahlström Capitals förmån”, skriver duon. 

Trots det valde de att bifalla bemyndigandet om nyemission: ”Vi har i dag på denna extra stämma tillstyrkt det framlagda finansieringsförslaget, eftersom vi än så längre tror på vårt koncept och inte vill se bolaget på obestånd”.

När Rapidus når Hans Hansson är han betydligt mildare i sin kritik.

— Jag tror att vi pratade förbi varandra. Problemet uppkom snabbt och sedan dess har vi haft en bra diskussion. Nu har vi rätat ut de frågetecken som var, säger han.

Även Andreas Ahlström, investeringsansvarig på Ahström Capital, tonar ner konflikten.

— Jag tror att vi alla jobbar på för bolagets bästa och jag är säker på att vi kan hitta en lösning på det här internt, säger Andreas Ahlström.

Joel Lyth

Två av grundarna till miljöteknikbolaget Ripasso Energy, Ericsson tidigare vd Sven-Christer Nilsson och Scaniadirektören Hans Hansson, har hamnat på kollisionskurs […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.