fredag 19 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Jobbmatchning på dejtingvis

|  
|  

Svajpa, matcha, snacka och få ett jobb. Swipejobb kan liknas vid en dejtingapp fast för anställningar. 

I appen träffas arbetsgivare och arbetssökande. Svep höger för att gilla en profil eller åt vänster för att avvisa den. Idén kom till 2018 när Sheikh Raiyamuzzaman (32) kom till Sverige från Bangladesh för att studera en masterutbildning och i samma veva sökte extrajobb.

Sheikh Raiyamuzzaman

– Jag träffade många studenter som var i samma situation som mig själv. Samtidigt träffade jag företagare som letade efter lämplig eller snabbinkallad personal till sina verksamheter.

Än så länge har appen lanserats i Malmö och Helsingborg. Nästa år är tanken att ta Swipejobb till Stockholm och Göteborg samt lansera på marknader som Tyskland och Polen. 

– Inom några år vill vi nå ut i hela Europa. Jag ser miljontals potentiella matchningar och ett stort behov av smart och användarvänlig teknik för både jobbsökande och företag.

Appen har i dagsläget 80-talet anslutna företag och 4 000 jobbsökanden. Förra året genererade Swipejobb över 300 jobbmatchningar, exempelvis inom restaurang, franchise, lager och vårdbranschen. 

Nästa steg för Sheikh Raiyamuzzaman och Swipejobb är att integrera nya AI-funktioner i plattformen. Det blir ett helt nytt system som exempelvis kan skapa CV och som får en instrumentpanel för HR-funktioner. 

– Vi har gått från att bara vara en mobilapp till att bli ett AI-drivet HR-hanteringssytem. Fem företag testar instrumentpanelen just nu och flera företag testar systemet i sin helhet, som visar att vi kan minska irrelevanta ansökningar med 87 procent för företag. Även Chalmers och andra organisationer har visat intresse för det nya AI-systemet, säger Sheikh Raiyamuzzaman. 

För att växa behöver Swipejobb pengar och Sheikh Raiyamuzzaman är på jakt efter externt kapital.

– Vi har möten med flera investerare och planen är att ta in 4 miljoner kronor i en runda som stänger under det andra kvartalet nästa år. 

Martin Linderoth

Svajpa, matcha, snacka och få ett jobb. Swipejobb kan liknas vid en dejtingapp fast för anställningar. 


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Falkenklevs framtid är grön

    När Victor Falkenklev tog över familjens åkeri såg han en chans att göra skillnad och lät samvetet gå före vinstmarginalerna. Nu är bolaget på god väg att bli Europas grönaste åkeri.

  • Hon vill göra miljödata till en investering

    Flights for Biodiversity grundades kring ett verktyg för forskare i fält. Men mindre än två år senare är siktet inställt på något betydligt större.

  • Sincode-grundaren satsar på fintech

    Efter försäljningen av AI-bolaget Sincode tar Hugo Rosensköld Stengert nästa steg – in i fintech. Med sin nya plattform Trading Wizard AI vill han göra avancerad aktieanalys tillgänglig för fler.

  • Jagar tjuvfiske med hjälp av kronprinsessan

    Fyra matematiker vill stoppa tjuvfiske med AI. Nu väntar Kravi Analytics på att skriva kontrakt med den kenyanska regeringen – och har kunglig draghjälp i andra förhandlingar.

  • Han förvandlar Axis-kameror

    Fixed IT:s affärsidé bygger på Axis smarta nätverkskameror. Genom att nyttja de Axis-kameror som bolagets kunder redan har kan FixedIT få kamerorna att utföra långt fler uppgifter än bara övervakning.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.