En bärbar sensor som mäter fostrets rörelser. Så ska 34:an Sahar Söderholm och företaget Donya Tech bidra till minskad oro hos blivande mammor och bättre, effektivare vård för gravida.
Allting började när bolagsjuristen Sahar Söderholm (34) var gravid. Hennes barnmorska uppmanade henne att säga ifrån om fostrets rörelser förändrades eller om hon märkte något onormalt.

– Då drog min hjärna igång. Hur många fosterrörelser ska ske per timme? Hur vet jag som förstföderska vad som är normalt? Jag kände att ansvarsbördan låg helt och hållet på mig, säger Sahar Söderholm.
Hon menar att många blivande mödrar upplever oro och ångest när de inte vet riktigt hur det borde kännas, exakt vad de ska vara vaksamma på och hur det i så fall ska rapporteras. Det leder till att många söker vård onödigt ofta eller, ännu värre, inte söker vård i tid.
– Det finns inga verktyg som kan underlätta detta utanför sjukhusmiljön idag. Vården har en förväntan om att mammor klarar av det utifrån sin intuition och har kapacitet att kommunicera det medicinskt.
Själv gjorde hon som många andra i liknande situationer: Sökte information på nätet.
– Efter många Reddit-granskningar och mörka trådar om fosterdöd så kände jag att ”det här kan inte vara bra”. Om jag som egentligen inte är så ångestladdad som person blir påverkad av detta så kan jag inte vara ensam.
Det blev startskottet till Donya Tech. Tillsammans med sin man, som är maskiningenjör och numera bolagets tekniska chef, testade Sahar Söderholm om det gick att mäta fosterrörelserna med hjälp av en sensor utanpå magen. Det gjorde det.
Just nu utvecklas den tredje prototypen av Donya Techs produkt, i samarbete med ett forskningsinstitut i Österrike specialiserat på sensorteknologi.
– Den kommer vi att använda i en större pilotstudie. Vi är förbi proof of concept, nu behöver vi mer data för att försäkra oss om att modellen faktiskt uppfyller kraven vi har så att vi kan certifiera den.
Certifieringen blir som hälsoprodukt snarare än medicinsk-teknisk produkt, eftersom det senare är betydligt kostsammare.
Bolaget, som startades förra året, är en del av Build-programmet på Ideons inkubator och Göteborgsbaserade Daya Ventures accelerator. Hittills har verksamheten finansierats med privata medel tillsammans med stöd från Almi, Ideon och Smile. Sahar Söderholm säger att konversationer med potentiella investerare pågår löpande.
– Det är en svår balans och vi är ju i pre-seed-stadiet där man behöver uppfylla vissa delmål. Vi har sökt lite Vinnova-pengar där vi väntar på besked men vi kommer att behöva ta in externt kapital om vi ska kunna uppfylla målet att lansera nästa år i Q3 eller Q4.
Ola Nilsson