fredag 31 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Trädanalys viktigt i skogen

Ideonbaserade Nordic Forestry Automation ser till att rätt träd avverkas för hållbart skogsbruk.

Bolaget startades av Lars Svensson (34) tillsammans med David Gillsjö 2021.

NFA har utvecklat en teknologi som kombinerar sensorer med AI för att hjälpa förare av skogsmaskiner att lättare avgöra vilka träd som ska avverkas.

– Vår teknik bygger upp en digital representation av en skogsmiljö i realtid. Vår första produkt baserad på tekniken är ett förarstödsystem för skogsmaskiner. Systemet mäter, positionerar och klassificerar alla träd runt maskinen automatiskt och i realtid som ett stöd i gallringsarbetet och valet av körväg, berättar Lars Svensson.

Systemet samlar också med centimeternoggrannhet in data om de sparade träden. Informationen kan skogsägaren använda för att på sikt göra avverkningen mer kostnadseffektiv och öka lönsamheten, men också införa nya skogsskötselmetoder för till exempel att främja biologisk mångfald.

Under våren sålde bolaget de första förserieprodukterna, för leverans under senare delen av året. I somras tog man också in totalt 10 miljoner kronor i investering från Sveaskog, Södra Ädla och Almi Invest Syd.

– Vi håller på att bygga upp teamet, vi är fem personer nu och siktar på att växa upp till tio under 2024. Utöver det ligger fokus på leverans av de första förseriesystemen, samt fortsatt affärsutveckling och försäljning, främst i Norden och Nordamerika, säger Lars Svensson.

Årets 34:or presenteras och samlas vid Rapidus och PwC:s event den 14 november. Då utser vi de fem 34:or som vi anser bör uppmärksammas lite extra.

Ola Nilsson

Ideonbaserade Nordic Forestry Automation ser till att rätt träd avverkas för hållbart skogsbruk.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • Hon guidar genom IT-lagsdjungeln

    Från GDPR till AI-förordningen och andra EU-regelverk – den digitala lagstiftningen utvecklas snabbt och ställer höga krav på dagens företag. Konsultbyrån Intel Law tillhandahåller specialiserad expertis inom just IT-juridiska frågor.

  • Jobbmatchning på dejtingvis

    Svajpa, matcha, snacka och få ett jobb. Swipejobb kan liknas vid en dejtingapp fast för anställningar. 

  • Hans algoritm ska leda drönarjakten

    Egentligen försökte Kaan Kesgin lösa ett problem med att skicka signaler till och från hjärnan.  Då utvecklade han en algoritm som kan användas till allt från sjukvård till drönarövervakning.

  • Vinstdrivande sedan dag ett

    Grundartrion bakom Trés Media fokuserar på två saker: nöjda kunder och lönsam tillväxt. – Resten faller sedan på plats, säger en av grundarna.

  • Han vill göra digitala tvillingar billigare

    En digital tvilling av en fastighet kan vara ett effektivt verktyg i förvaltningen. Men i dag är det dyrt och omständligt att framställa. Det vill Ideonbolaget Navion ändra på.

  • Han täljer guld på populär spelplattform 

    Ming Media utvecklar spel på Roblox, en av världens största spelplattformar. Den Malmöbaserade studion har nått miljontals spelare globalt och genererat över en miljard spelsessioner.

  • Hon vill ha bättre vård för gravida

    En bärbar sensor som mäter fostrets rörelser. Så ska Sahar Söderholm och företaget Donya Tech bidra till minskad oro hos blivande mammor och bättre, effektivare vård för gravida.

  • Dags för årets 34:or

    Äntligen! Nu är årets lista klar med 34 företagare som är max 34 år – som ska få en eloge för flit, smarthet och framgång.

  • ”Som SimCity fast i verkligheten”

    Ideon-baserade Simactis är först ut av årets 34or. Bolagets teknologi ska revolutionera stadsplaneringen i svenska kommuner. Men grundarna ser en annan och större marknad framför sig.