lördag 8 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nygen förenklar genforskning

|  
|  

Smile-baserade Nygen Analytics söker 10-14 Mkr för att växa med sin teknik för cell-analys.

Bolaget grundades på Lunds Universitet av nuvarande vd Parashar Dhapola (33), Göran Karlsson och Oskar Börjesson, och har startup-veteranen Mårten Öbrink som ordförande.

Bolagets teknik förenklar analys av alla varianter av singel-cell genomik, en växande analysmetod inom medicinsk forskning som idag kräver avancerad infrastruktur. Nygen Analytics har utvecklat en molnbaserad lösning som enkelt kan användas i en laptop, mobil eller surfplatta.

– I våras kartlade vi marknaden i Norden och Storbritannien och säkrade kontrakt med framstående universitetsbaserade leverantörer av sekvenseringstjänster som på University College London och Lunds universitet. Vi utökade också vårt team och är totalt sex anställda nu, säger Parashar Dhapola.

I början av förra året fick bolaget in en ”pre-seed”-investering på 3 miljoner från Fåhraeus Startup and Growth, pengar som användes till vidare produktutveckling samt första årets marknadsförings- och säljinsatser i samband med lansering.

– Nyligen genomförde vi livedemonstrationer större städer som Boston, Stockholm, Köpenhamn och Helsingfors, och har haft en 35 procentig tillväxt i vår användarbas från månad till månad, säger Parashar Dhapola.

Bolaget är nu i färd med en finansieringsrunda som ska ge mellan 10 och 14 miljoner kronor, pengar som ska användas för att växa ytterligare.

Årets 34:or presenteras och samlas vid Rapidus och PwC:s event den 14 november. Då utser vi de fem 34:or som vi anser bör uppmärksammas lite extra.

Ola Nilsson

En av årets 34:or, Smile-baserade Nygen Analytics, söker 10-14 Mkr för att växa med sin teknik för cell-analys.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Jagar tjuvfiske med hjälp av kronprinsessan

    Fyra matematiker vill stoppa tjuvfiske med AI. Nu väntar Kravi Analytics på att skriva kontrakt med den kenyanska regeringen – och har kunglig draghjälp i andra förhandlingar.

  • Han förvandlar Axis-kameror

    Fixed IT:s affärsidé bygger på Axis smarta nätverkskameror. Genom att nyttja de Axis-kameror som bolagets kunder redan har kan FixedIT få kamerorna att utföra långt fler uppgifter än bara övervakning.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • Hon guidar genom IT-lagsdjungeln

    Från GDPR till AI-förordningen och andra EU-regelverk – den digitala lagstiftningen utvecklas snabbt och ställer höga krav på dagens företag. Konsultbyrån Intel Law tillhandahåller specialiserad expertis inom just IT-juridiska frågor.

  • Jobbmatchning på dejtingvis

    Svajpa, matcha, snacka och få ett jobb. Swipejobb kan liknas vid en dejtingapp fast för anställningar. 

  • Hans algoritm ska leda drönarjakten

    Egentligen försökte Kaan Kesgin lösa ett problem med att skicka signaler till och från hjärnan.  Då utvecklade han en algoritm som kan användas till allt från sjukvård till drönarövervakning.

  • Vinstdrivande sedan dag ett

    Grundartrion bakom Trés Media fokuserar på två saker: nöjda kunder och lönsam tillväxt. – Resten faller sedan på plats, säger en av grundarna.

  • Han vill göra digitala tvillingar billigare

    En digital tvilling av en fastighet kan vara ett effektivt verktyg i förvaltningen. Men i dag är det dyrt och omständligt att framställa. Det vill Ideonbolaget Navion ändra på.