onsdag 5 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Forskarpatent Syd knoppar av hjärtmedicin

Forskarpatent Syd är i färd med att utöka portföljen med tre nybildade bolag inom hjärtmedicin, psykofarmaka och dentalteknik. Inom ett år hoppas vd Bert Junno ha hittat såväl projektledare som finansiering till de nya forskningsavknoppningarna.

Prekliniska studier pågår redan i det första bolaget, som utvecklar en läkemedelskandidat mot blodproppar baserad på aptamerer, delar av RNA-kedjan. Även i bolag nummer två, med arbetsnamnet Gaba AB, pågår prekliniska studier men där är tillämpningen ännu inte spikad.

— Där har vi har lite olika spår att följa. Patentfamiljen inkluderar runt 100.000 substanser som visat sig ha stor effekt på det centrala nervsystemet, säger Bert Junno.

Bland de möjliga terapiområdena nämner han depressioner. Gaba-receptorn i centrala nervsystemet är målet för en rad centralstimulerande medel, däribland benzodiazepiner som Valium. Bakom bolaget står fyra forskare vid Köpenhamns universitet och Lunds universitet, däribland kemiprofessorn Olov Sterner som även varit med i Lundabolaget Oncorel och Helsingborgsbaserade Adenovir.

Den tredje nybildningen har närmare till marknaden. Här handlar det om en ny tillverkningsmetod för keramiska tandproteser av zirkonium. Tekniken har utvecklats av Per Vult von Steyern, lektor vid tandvårdshögskolan i Malmö.

Med bolagen registrerade inleder Bert Junno jakten på externa finansiärer. Han pekar på Forskarpatent Syds portföljbolag Galecto Biotech, som 2012 fick in tio miljoner euro från Sunstone Capital, Seed Capital, Novo Seeds och Merck Serono Ventures.

— Det kan bli den typen av finansiering. Eller listning, som med portföljbolaget WntResearch där vi gick till Aktietorget, säger han.

Forskarpatent Syd har två anställda. Bolaget är i dag helägt av Almi Invest sedan de tidigare minoritetsägarna Lunds universitets holdingbolag Luis, Blekinge forskningsstiftelse, Högskolan i Halmstad och Sveriges Lantbruksuniversitet köptes ut 2012.

Erik Olausson

Forskarpatent Syd är i färd med att utöka portföljen med tre nybildade bolag inom hjärtmedicin, psykofarmaka och dentalteknik. Inom ett […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    ,
    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Nya konkurser bland Öste-bolagen

    Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.

  • Han förvandlar Axis-kameror

    Fixed IT:s affärsidé bygger på Axis smarta nätverkskameror. Genom att nyttja de Axis-kameror som bolagets kunder redan har kan FixedIT få kamerorna att utföra långt fler uppgifter än bara övervakning.