torsdag 10 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Novosense i patientstudier med sladdlös EKG-mätare

Efter många års utveckling av sin sladdlösa EKG-mätare är Ideonbolaget Novosense på väg att inleda kliniska studier på ett 50-tal patienter. Efter sommaren är planen att CE-märka utrustningen och sälja rättigheterna eller hitta en partner.

Novosense EKG-system består av ett fåtal sensorer per patient, L-formade lappar som klistras på kroppen med sensorer och sändare i samma lapp. Dessa slängs efter användning.

En av fördelarna med dessa ska vara att hanteringen blir enklare än med dagens system. De trådlösa EKG-apparaterna som nu finns tillgängliga har alltid sladdar mellan elektroderna på kroppen och mätinstrument, sladdar som ska steriliseras varje gång mellan patienterna för att minimera smittorisk. Dessutom orsakar utrustning med sladdar ofta problem med avbrott och därmed falsklarm, enligt Novosenses grundare och vd Jonas Tilly.

Novosense har under fem år utvecklat mättekniken, som är patentskyddad i Sverige, Kina och USA, och med flera länder på gång. Mottagarenheter som ska placeras ute på sjukhusen för att ta emot signalerna, samt system för bearbetning och presentation av data har också utvecklats av företaget.

— Detta blir det första helt trådlösa systemet i världen, och ska vara redo att släppas på marknaden i höst, säger Jonas Tilly.

Företaget bildades 2004 och ägs av grundarna Jonas Tilly, som även äger medicinteknikbolaget Tilly Medical Products i Lund som säljer protesdelar, och Fredrik Sebelius, som är disputerad i mätteknik vid tekniska högskolan i Lund. Bolaget sysselsätter sex personer och omsatte 2012 runt sex miljoner kronor från konsulttjänster.

Elisabet Ottosson

Efter många års utveckling av sin sladdlösa EKG-mätare är Ideonbolaget Novosense på väg att inleda kliniska studier på ett 50-tal […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Tung uppbackning för Ideonbolag

    Ideonbolaget Spec-Imaging backas av tunga investerare. Nu gör bolaget en nyemission för att vidareutveckla sin teknik kring mätning av vattenföroreningar. Så här mycket tog de in och så långt räcker pengarna.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.


  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Medimi blir norskt

    Lundabolaget Medimi som utvecklar avancerad läkemedelsdosering köper det norska bolaget Med Things som har en likartad produkt. Men trots att det är Medimi som är köparen är det norrmännen som tar kontrollen.

  • Medimi hoppas på svenskt genombrott

    Lundabolaget Medimi har tecknat ett nytt samarbetsavtal med apoteksaktören Apoex. Vd Johan Wiesel hoppas att det ska bli nyckeln till ett genombrott på den svenska marknaden.