måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

10 ambassadører til bioclusters skal udveksles med MVA – Japan første mål

Direktør Stig Jørgensen fra Medicon Valley Academy (MVA) rejste i går til Kobes bioteknologiske cluster i Japan som led i en plan, der inden 2010 skal have skabt et ”ambassadørkorps” på 10 udvekslingsambassadører i bioclusters andre steder i verden.

Efter planen skal Kobe netop være det første sted, hvorfra en repræsentant flytter ind i MVA’s kontorer. Tilsvarende skal en repræsentant fra MVA flytte til Kobes bioteknologiske organisation. Direktøren for Kobes biocluster kommer også til København under BioTech Forum i Bella Center den 26. til 28. september.

— Der håber jeg, at vi kan skrive under på aftalen, fortæller Stig Jørgensen.

Han har tillige haft de første uformelle samtaler om det med EU, hvor han mener, at EU’s strukturfonde kan se en interesse i at støtte.

— Vi kan ikke starte før vi har finansiering. Men EU har eksempelvis et forskningssekretariat i Japan, og EU er interesseret i at lukke op og få samarbejder ud i verden. Jeg er ret optimistisk, siger Stig Jørgensen.

— Nu arbejder vi med den første konkrete kontakt i Kobe, og derfra vil vi bruge samme struktur ude i verden til resten af ambassadørkorpset. Vi følger trop meget hurtigt med Shanghai, Indien, og de andre asiatiske, europæiske og amerikanske markeder til sidst, mener Stig Jørgensen.

Hele ideen med ambassadørkorpset er at få endnu mere fokus på samarbejds- og investeringsmuligheder på tværs af verdens førende bioclusters, og samtidig sikre, at Medicon Valley tilhører den elite.

Direktør Stig Jørgensen fra Medicon Valley Academy (MVA) rejste i går til Kobes bioteknologiske cluster i Japan som led i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.