fredag 27 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

NsGene kan tjäna 20 miljoner dollar på utvidgat licensavtal

Ett utvidgat licensavtal med Nasdaqnoterade Biogen Inc. innebär att NsGene i Ballerup utanför Köpenhamn står inför en möjlig förtjänst på 20 miljoner dollar bara ett år efter avknoppningen från NeuroSearch, förutsatt att avtalet ger full utdelning.

Det utvidgade licenssamarbetet gäller utvecklingen av proteinet neublastin, som visat sig ha en skyddande effekt på nervceller vid Parkinsons sjukdom.

Samarbetet med Biogen, som har kontor i Massachusetts i USA, offentliggjordes tidigare i år. Nyheten i det utvidgade licensavtalet är att om en produkt baserad på neublastin från NsGene utvecklas framgångsrikt så kommer NsGene, utöver royalty, att få minst 20 miljoner dollar i bonus.

Biogen får i gengäld rättigheterna att utföra research, utveckling och att kommersialisera produkter baserade på neublastin.

De största ägarna i NsGene är NeuroSearch (28 %), BankInvest, Dansk Kapitalanlæg, Lønmodtagernes Dyrtidsfond och Karolinska Investment Fund.

Ett utvidgat licensavtal med Nasdaqnoterade Biogen Inc. innebär att NsGene i Ballerup utanför Köpenhamn står inför en möjlig förtjänst på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.