torsdag 13 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Apsis biffar upp ledningen för utlandssatsning

Malmöbolaget Apsis har rekryterat Ann Hofvander som ny internationell säljchef. Hon har arbetat för Vodafone i Tjeckien och kommer senast från en chefstjänst på Telenor i Indien. Värningen är ett led i en internationell expansion.

Med värvningen av konkursade Zoomios vd Kim Mortensen som ny produktchef och Johan Eriksson, QlikTechs finanschef för Europa, Mellanöstern och Afrika, har Apsis på kort tid utökat ledningen med tre nyckelpersoner.
Malmöbolaget Apsis, som sysslar med nyhetsbrevsutskick, har växt till att i dag sysselsätta 150 anställda. Det senaste internationella kontoret öppnades i Turkiet, men framöver ligger fokus längre österut.

– Vi har ett kontor i Hongkong och vi tror att marknader som Taiwan, Singapore och Thailand har potential. Därför har vi nu rekryterat duktigt folk till ledningen och kommer fortsatt att rekrytera, inte minst på utvecklingssidan, säger Anders Frankel.

Han bedömer att mellan fem och tio personer inom kort kommer att behövas till Malmökontoret, bland annat för att vidareutveckla bolagets satsningar mot system för att läsa e-post i mobilen. Enligt bolagets egna mätningar läser mellan 20 och 25 procent av alla mottagare sina nyhetsbrev via mobiltelefonen.

– Allt fler har sin Iphone vid sängen, och det första och sista man gör på dagen är att kolla mail. E-post är effektivt för att få uppmärksamhet, minst dubbelt så bra som sökordsannonsering och tre-fyra gånger så effektivt som att använda sociala medier, säger Anders Frankel. /Anders Frick

Malmöbolaget Apsis har rekryterat Ann Hofvander som ny internationell säljchef. Hon har arbetat för Vodafone i Tjeckien och kommer senast […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.


  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Lund – staden där emissioner blev en industri

    Kommer vi i framtiden att tala om Lund som staden där nobelprisvinnande innovationer fick vingar – eller där emissionerna blev en egen industri? Det frågar sig Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Investeringar över bron – tänk på det här

    Den som letar riskkapital på andra sidan Öresund gör klokt i att förstå skillnaderna mellan Stockholm och Köpenhamn. Rapidus delägare Jan Dahlqvist delar ett par erfarenheter efter 25 år i riskkapitalbranschen på båda sidor.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.