tisdag 25 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Måns Hultman går in i Anagram

QlikTechs tidigare vd och styrelseordförande Måns Hultman och hans fru Eva Hultman går in som delägare i humorduon Anders Janssons och Johan Westers produktionsbolag Anagram. Tillsammans med bland andra LMK Ventures satsar de fyra miljoner kronor i verksamheten.

Eva Hultman— Jag ser det som ett intressant projekt att göra tillsammans med LMK. Anagram har redan gjort mycket för regionen och jag tror att de kan bli en tydlig spelare även i övriga landet, säger Eva Hultman, som också tar plats i Anagrams styrelse.

Kapitalet ska gå till nyrekryteringar och inköp av rättigheter. I planerna ligger fler tv-produktioner där också ett par nya ännu inte officiella namn är på väg att knytas till organisationen.

Martin Persson— På tv-sidan arbetar vi på att sälja in fler produktioner såväl lokalt som nationellt och har också börjat jobba på att sälja dem internationellt, säger Anagrams vd Martin Persson till Rapidus.

Numera har Anagram byggt upp en koncernstruktur där de olika benen film, event, tv och liveproduktioner har lagts i separata dotterbolag. Totalt sysselsätter verksamheten 17 anställda. Det närmaste året ska styrkan växa till drygt 20.

Enligt de preliminära siffrorna landar omsättningen i år på runt 60 miljoner kronor med ett litet negativt resultat, något Martin Persson förklarar med de investeringar som Anagram har gjort under nuvarande år. Tidigare i höst blev det klart att bolaget ska sköta event- och restaurangrörelsen på Medicon Village.

LMK Venture gick in som delägare redan hösten 2009. Efter det senaste kapitaltillskottet står paret Hultman och LMK Ventures för knappt en femtedel av ägandet vardera. Övriga delar ägs till största delen av Martin Persson, Anders Jansson och Johan Wester. Även en del nyckelpersoner inom produktionsteamet blev delägare i samband med emissionen.

Joel Lyth

QlikTechs tidigare vd och styrelseordförande Måns Hultman och hans fru Eva Hultman går in som delägare i humorduon Anders Janssons och Johan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.


  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.