torsdag 22 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Smart, Ideon, men våga också välja bort

Kort sagt: Forskningsparken Ideon stöps om från grunden. Med nya delägare tar Ideon steget från fastighetsbolag till tydlig innovationsaktör. Att bli en angelägenhet även för storföretagen är avgörande för utvecklingen.

Av Kristian Svensson, chefredaktör

När Lund bjuder in till näringslivsdag i morgon är det på temat ”Galet smart”. Även om kommunen har flera tunga industriföretag så är det ändå forskning, entreprenörskap och innovation som bäst gestaltar staden.

I det pusslet är Ideon en av de viktigaste bitarna.

Forskningsparken grundades 1983 och var den första i sitt slag i Sverige. Sedan dess har området i nordöstra Lund varit vagga för såväl QlikTech och Axis som Ericssons mobiltelefoner och Bluetooth.

I dag sitter nära 300 bolag på Ideon. Den grundläggande tanken har varit att ge grogrund för tillväxtföretag, baserade på idéer från Lunds universitet. Det finns inga belägg för att bolagen i forskningsparken växer snabbare än de utanför, däremot kan miljön göra att forskning kommersialiseras överhuvudtaget.

Nu rör omvärlden på sig. Inkubatorer och forskningshus står som vitsippor i backen. Bland fastighetsägarna hårdnar konkurrensen om innovationsbolagen. För att ligga i framkant stöps Ideon om från grunden.

Som Rapidus tidigare berättat blir Lunds universitet tillsammans med kommunen nya finansiärer och delägare i strategibolaget Ideon AB, vid sidan av Wihlborgs och Ikano. Huvudinriktningen framöver är så kallad open innovation.

Ledningen, med vd Hans Möller och styrelseordförande Charlotta Falvin, är alltjämt fåordiga om konceptet Ideon Open. Men det är tydligt att forskningsparken blir en mer aktiv spelare i innovationssystemet — och tar sikte på de storföretag som så väl behövs i den entreprenöriella mixen.

Nidbilden av Ideon är ett introvert ställe, där nördar sitter och teknikutvecklar i en mindre evighet utan att se till faktiska kundbehov. Huvudspåret i dag är att göra parken till en angelägenhet för betydligt fler.

Ideon Open ska bli en knutpunkt för entreprenörer, universitetsidéer och redan etablerade företag. I den bästa av världar väljer Alfa Laval, Tetra Pak och Bona Kemi att lägga utvecklingsprojekt i lokalerna, eller till och med outsourca dem till företagare på plats, för att medvetet söka korsbefruktning med andra uppstickare.

Denna funktion har saknats.

Uppstartsbolag sliter för att hitta riskkapital, medan det ofta vore bättre att landa tidiga kundavtal. Charlotta Falvin har gedigen erfarenhet av att bygga innovationsföretag, från bland annat TAT, och vet vikten av industriella samarbeten. Kopplingen till näringslivet utanför Ideon stärks.

ESS och Max IV kommer att ge en makeover i Lund som är svår att föreställa sig. Klart är i alla fall att det finns behov av kreativa mötesplatser, inte minst mellan akademi och näringsliv. Ideon kan bli det forum där vi mer eller mindre öppet exploaterar affärsmöjligheterna när forskare och företag strömmar till från hela världen.

Men med offentligt stödkapital ökar kraven på avkastning. Samtidigt är en forskningspark som kan visa bättre tillväxtfacit än omvärlden tveklöst en attraktiv plats för internationella aktörer som vill tänka utanför boxen.

Jag tror det går att krama fram mer ur företagsinkubatorer som Ideon Innovation vad gäller snabbväxare, om vi törs tänka lite elitistiskt. Solidaritet tenderar att ge brödföretag snarare än sötebrödsföretag. Vi måste våga välja bort.

De nya delägarna öppnar för samarbeten som tidigare exkluderat Ideon på grund av den helprivata ägarbilden. Om ytterligare medel kan föras in i systemet, låt det då gå till de allra mest lovande projekten med verklig tillväxtpotential. Det skulle kunna handla om affärscoaching i senare skeden eller till och med en egen kapitalfond. Men expandera främst inte antalet projekt, utan öka istället tempot i tillväxt och urval.

Det vore galet smart.

Kort sagt: Forskningsparken Ideon stöps om från grunden. Med nya delägare tar Ideon steget från fastighetsbolag till tydlig innovationsaktör. Att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • “Bästa pitcharna någonsin på Hetch”

    Imorgon arrangerar Hetch ”Startup Demo Day” där inkubatorns hetaste startups får pitcha för investerare. Det lär bli pitchar att skriva hem om – om man får tro inkubatorn själv.

  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.

  • Stephan Müchler lämnar Handelskammaren

    Efter drygt 27 år som vd på Sydsvenska Handelskammaren lämnar Stephan Müchler sin post. Hans ersättare rekryteras internt och skiftet sker vid årsmötet i maj.

  • Börstrauma i skånska industriföretag

    Stockholmsbörsen öppnade på måndagen med ett ras i nivå med Lehman Brothers-kraschen 2008. Rapidus har ringt runt och frågat de stora skånska industriföretagen hur de påverkas av handelskriget.

  • Ny entreprenörshubb öppnar i Malmö

    Entreprenörsnätverket Bling väljer Malmö när de för första gången ska etablera sig utanför Stockholm. Grundaren Deqa Abukar vill få fler Malmöbor att bli entreprenörer.

  • Wihlborgs tar över World Trade Center

    Fastighetsbolaget Wihlborgs, med vd Ulrika Hallengren, gör en miljardaffär och köper tre World Trade Center-fastigheter i Skåne och hotell SeaU i Helsingborg av branschkollegan Granitor. Så stor är köpeskillingen.

  • Smile vinnare i bidragsracet

    Vinnova delar ut mångmiljonbelopp till Skånes inkubatorer. Men stödet skiljer sig kraftigt åt, nära 27 miljoner kronor mellan inkubatorerna i toppen och botten. Rapidus har listan över vem som fick vad.

  • Alfa Laval gjorde marknaden besviken

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval med vd Tom Erixon, levererade organisk tillväxt och rekordstort kassaflöde i fjärde kvartalet. Trots det föll aktien på rapporten. Det gjorde även fettbolaget AKK.

  • Hon ska styra Helsingborgs näringsliv

    Helsingborg får en ny näringslivsdirektör. Och det är ett välbekant ansikte som tillträder som chef för en nyskapad organisation inom kommunen. – Jag har stor nytta av att jag verkat i staden sedan tidigare.