lördag 19 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Dario Kriz på väg ur sitt LifeAssays – Sten K nära budplikt

Efter ett decennium som storägare är grundaren och tidigare VD:n Dario Kriz steg för steg på väg ur NGM-noterade medicinteknikbolaget LifeAssays på Ideon. Med en nyemission i september minskar hans ägande ytterligare, medan finansmannen Sten K Johnson närmar sig gränsen då han måste lägga ett bud på hela bolaget.

Så sent som för ett år sedan hade Dario Kriz tillsammans med sitt ägarbolag Euris 12 procent av rösterna i LifeAssays, som utvecklar en maskin för blodtester på veterinärkliniker och vårdcentraler. I september blev Sten K Johnson ny storägare genom en riktad emission på fem miljoner kronor.

Efter ytterligare en emission i februari står han nu för 22,2 procent av ägandet, medan Euris minskat till 4,7 procent. I februari slutade Dario Kriz som VD och i maj klev han ur styrelsen. Även hans fru Kirstin Kriz har lämnat rollen som forskningschef.

Varken han eller Sten K Johnsson menar att det var tänkt från början att Dario Kriz skulle fasas ut från sitt gamla skötebarn då den skånske finansmannen kom in som ny ägare.

— Nej, det är mer en konsekvens av att Euris inte gått med fullt ut i emissionerna, säger Sten K Johnson.

Sedan starten år 2000 har LifeAssays tagit in sammanlagt 76 miljoner kronor i riskkapital. Bolagets teknik används för att detektera det kroppsegna proteinet CRP, en indikator på inflammation och infektion. Sammanlagt har 250 instrument och 35.000 engångstester sålts, främst till veterinärkliniker i Norden.

I början av september påbörjar bolaget en nyemission för att plocka in ytterligare 16 miljoner kronor. Emissionen garanteras upp till tio miljoner kronor av Sten K Johnson. Faller hela garantin ut blir han ägare till minst 49 procent av aktierna. Det är klart över budpliktsgränsen på 30 procent, då Sten K Johnson är skyldig att lägga ett bud på hela bolaget eller söka dispens hos Aktiemarknadsnämnden.

— Det är inte min avsikt att öka mitt ägande, jag tycker 20-25 procent är lagom. Men bolaget måste ha in pengarna och det är en trygghet med en garanti, säger Sten K Johnsson.

Dario Kriz inflytande kommer däremot att minska ytterligare. Euris kommer inte gå in med hela sin andel uppger han för Rapidus. Bolaget har under sommaren sålt LifeAssays-aktier för en halv miljon kronor för att satsa på egna projekt.

NGM-noterade LifeAssays har ett tiotal anställda. Bolaget omsatte 860.000 kronor första halvåret 2011 och gjorde en förlust på 7,1 miljoner kronor.

Erik Olausson

Efter ett decennium som storägare är grundaren och tidigare VD:n Dario Kriz steg för steg på väg ur NGM-noterade medicinteknikbolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.


  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.