tisdag 4 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar: NeuroVive, CanImGuide och Venture Cup

Mikael Brönnegård blir ny VD för bioteknikbolaget NeuroVive Pharmaceutical i Lund. Eskil Elmér, uppfinnare och grundare, lämnar VD-posten men stannar i verksamheten som forskningschef. Brönnegård sitter sedan 2008 i NeuroVives styrelse och har tidigare bland annat jobbat som forskningsläkare på Eli Lilly.

Cancerläkemedelsbolaget CanImGuide Therapeutics i Höllviken har fått Jerker Ringström som ny ordförande. Ringström är VD för Lundabolaget Stricent, som säljer datainsamlingssystem för kliniska prövningar. VD för CanImGuide är forskaren Leif Håkansson.

Johanna Bohlin är ny projektledare på Venture Cup Syd. Hennes ansvarsområde är tävlingar och utbildning. Om en dryg månad hålls regionfinalen i entreprenörstävlingen Venture Cup, då det avgörs vilka av Sydsveriges tio nominerade affärsidéer som får åka till riksfinalen i juni.

Rapidus

Mikael Brönnegård blir ny VD för bioteknikbolaget NeuroVive Pharmaceutical i Lund. Eskil Elmér, uppfinnare och grundare, lämnar VD-posten men stannar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.