onsdag 21 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Duearity rasar på nyemission

|  
|  

Medicinteknikbolaget Duerity gör en nyemission på 26 miljoner kronor. Aktien störtdök på torsdagmorgonen.

Duearitys aktie föll 46 procent till lite över 2 kronor. I går vid stängning stod aktien i 4,40 kr.

– Emissionskursen sattes till 2,25 kronor, vi satte den lägre kursen på grund av rådande marknadsklimat och aktiekursen gick ner nu på morgonen för att nyemissionen som genomförs är med kraftig rabatt, säger Duearitys vd Fredrik Westman.

Företrädesemissionen är garanterad till 60 procent av teckningsförbindelser och emissionsgarantier. Det nya kapitalet ska finansiera utökad organisation och resurser eftersom bolaget ökar nätverket av distributörer i Europa och kliniker i USA. Det ska även finansiera pilotstudier samt en klinisk studie som underlag för att bolagets produkt mot tinnitus Tinearity G1 ska inkluderas i subventionssystem, samt investeringar i helautomatiserad produktion.

Som Rapidus återgav i januari i år bedömde Fredrik Westman att bolaget var välfinansierat och skulle nå break-even under 2023. Nu är planerna reviderade.

– Vi har väldigt goda förhoppningar om att få tillräckliga försäljningsvolymer i både USA och Europa för att nå break-even under första halvåret nästa år. Skälet till den tidigare bedömningen var att vi antog att vi skulle kunna sälja stora volymer direkt till privatkunder, säger han och fortsätter:

– Hittills har vi sålt ett par hundra produkter via vår webbshop, men det tar inte riktigt fart. Vi har mycket trafik till webben men man avvaktar. En erfarenhet från diskussioner med våra distributörer och inte minst den professor som genomför pilotstudien i Portugal är att beslutet underlättas enormt mycket när patienten träffar en audionom eller öron-näsa-halsläkare, säger han.

Duearitys produkt Tinearity G1 skickar in så kallat vitt brus i skallbenet som fungerar som en högtalare. Enheten tejpas fast bakom öronen och ska användas runt sex timmar per dygn. Vitt brus är enkelt uttryckt alla frekvenser samtidigt. Tanken är att detta ska störa de oönskade ljud en person med tinnitus upplever. Enligt bolaget är det så många som 6–7 procent av befolkningen i Europa och USA besväras av tinnitus.

– Vi har marknadsgodkännande för produkten i USA, Europa och Storbritannien. Första försäljningen i USA kommer att starta nu i höst, vi har avtal med 15-20 amerikanska kliniker som testat vår produkt och vill börja erbjuda dem till patienter, och har hittills distributörsavtal med en part i Portugal samt en i Storbritannien.

Bolaget är baserat i Malmö och startade för tre år sedan av bland andra Peter Arndt som är upphovsman till produkten och Fredrik Westman. I Malmö arbetar sju personer och i det amerikanska dotterbolaget finns tre anställda.

Elisabet Ottosson

Medicinteknikbolaget Duerity gör en nyemission på 26 miljoner kronor. Aktien störtdök på torsdagmorgonen.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.