söndag 2 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bert Nordbergs första investering i life science

Tidigare Sony Mobile-profilen Bert Nordberg går tillsammans med LU Holding in i universitetsavknoppningen Cell Invent Sweden. Bolaget vill utveckla läkemedel mot Alzheimers sjukdom.

I dag finns bara symptomlindrande behandling för Alzheimerspatienter. Cell Invent håller på att ta fram en metod för att hitta lämpliga substanser som ska kunna användas vid utveckling av läkemedel för Alzheimers sjukdom.

– Detta är ett av de projekt som jag tycker är behjärtansvärda, om de lyckas – det ligger ganska långt fram så det blir väl mina barn som kan ha nytta av det. Det är första gången jag investerar i ett life science-bolag som ska ta fram läkemedel, säger Bert Nordberg.

Han går in via sitt bolag Innovativa Solutions Sweden och uppger att han inte kommer att sitta i styrelsen. Han är sedan ett år tillbaka ordförande för danska telekomjätten TDC och sitter även i styrelsen för Saab, Vestas och Electrolux, samt mindre bolag som Vårdinnovation i Lund.

Cell Invent startades av forskarna Håkan Toresson, Oskar Hansson, Lennart Minthon och Camilla Orbjörn på enheten för klinisk minnesforskning vid Lunds universitet.

Deras forskningsgrupp har lyckats programmera om Alzheimerpatienters hudceller direkt till hjärnceller, utan att gå via stamcellstadiet. Därmed behåller cellerna sin ”ålder”, vilket forskarna tror är avgörande för att de omprogrammerade hjärncellerna ska vara så lika patienternas egna sjuka hjärnceller som möjligt.

– De omprogrammerade cellerna ska användas för att kunna hitta lämpliga substanser till läkemedelskandidater i så kallade substansbibliotek. Vi gör just nu försök för att visa att vår metod fungerar och är öppna för att längre fram samarbeta med läkemedelsbolag som forskar i sjukdomen, säger Håkan Toresson.

Elisabet Ottosson

Tidigare Sony Mobile-profilen Bert Nordberg går tillsammans med LU Holding in i universitetsavknoppningen Cell Invent Sweden. Bolaget vill utveckla läkemedel […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.