fredag 11 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Inwido: ”Vi är tillbaka på tillväxtspåret”

|  ,

Fönsterbolaget Inwido i Malmö levererar en kvartalsrapport som visar en ökad organisk tillväxt. Vd Fredrik Fredrik Meuller är nöjd, men det är en lång bit kvar till bolagets omsättningsmål.

Inwido, som tillverkar fönster och dörrar, hade en omsättning för det fjärde kvartalet på drygt 2,4 miljarder kronor, en ökning med 7 procent jämfört med samma period året innan. Den organiska tillväxten uppgår till 5 procent. Även orderingången ökade organiskt, med 19 procent.

– För första gången sedan fjärde kvartalet 2022 ser vi organisk försäljningstillväxt. Att tillväxten dessutom sker i samtliga affärsområden, trots utmaningar i flera marknader, med bibehållna goda marginaler, är ett styrkebesked, säger Inwidos vd och koncernchef Fredrik Meuller under en presentation på tisdagsförmiddagen.

Tillväxten drivs främst av projektmarknaden inom Inwidos affärsområde Västeuropa.

– Västeuropa presterade väl under det fjärde kvartalet, med en rekordorder i Skottland och stark utveckling i Irland, säger Fredrik Meuller.

Hans bedömning är att Inwido fortsätter att ta marknadsandelar på sina huvudmarknader och även om “ledande makroekonomiska indikatorer” blivit mer positiva och efterfrågan inom några marknadssegment har vänt uppåt, så utmanas flera av affärsenheterna fortsatt av en låg efterfrågan och hård prispress.

– Det gäller framför allt i Finland, Norge och England. Den svenska konsumentmarknaden började under det fjärde kvartalet visa tecken på en försiktig återhämtning.

Inwido har som mål att omsätta 20 miljarder kronor om fem år. Dit är en bra bit kvar. Under fjolåret omsatte bolaget drygt 8,8 mdr.

Inwidos börsvärde är drygt 12 miljarder kronor. Bland de tio största ägarna finns familjen Eklund som bland annat äger munhygienbolaget Tepe. Ordförande i bolaget är förre Beijer Ref-vd:n, Per Bertland.

Även Swedish Logistic Property (SLP) släppte kvartalsrapport på tisdagen, och logistikfastighetsbolaget går från klarhet till klarhet. Under det fjärde kvartalet ökade det Erik Selin-kontrollerade bolaget hyresintäkterna med 25,2 procent, till 194 miljoner kronor. Både driftnettot och förvaltningsresultatet ökade och uppgick till 166 Mkr respektive 112 Mkr.

Vid periodens utgång uppgick uthyrningsgraden till 96,5 procent. Resultatet före skatt landade på 250 Mkr, vilket kan jämföras med 54 Mkr för samma period föregående år.

“Vi upplever en stor efterfrågan på mindre ytor i storleksordningen 1 000 till 2 000 kvadratmeter samtidigt som några av våra hyresgäster har ett fortsatt utmanande marknadsklimat, inte minst vad avser verksamheter inom konsumentrelaterad e-handel. Trots detta var nettouthyrningen i kvartalet fortsatt positiv och uppgick till 3 miljoner kronor”, kommenterar vd Tommy Åstrand.

Grundare och huvudägare i SLP är fastighetskungen Erik Selin, samt gänget från Victoria Park, Peter Strand, Greg Dingizian och Michael Hoffman.

Mid Cap-noterade SLP har ett börsvärde på nära 10,5 miljarder kronor.

Martin Linderoth

Fönsterbolaget Inwido i Malmö levererar en kvartalsrapport som visar en ökad organisk tillväxt. Vd Fredrik Fredrik Meuller är nöjd, men det är en lång bit kvar till bolagets omsättningsmål.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen till 750 Mkr på fem år

    Liza Tchapanova vill förändra arbetet med försöksdjur i grunden. Bättre förhållanden för djuren och en effektivare process i labbet, är effekter av bolaget Trackpaw Scientifics system.


  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Upp och ned i rapportströmmen

    Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.

  • Stark avslutning på 2024 för Lime

    Lundabolaget Lime Technologies avslutade 2024 starkt, med en tillväxt på 19 procent. – En mer optimistisk känsla på marknaden avslutar året, skriver Nils Olsson i rapporten. Men alla bolag i dagens rapportflod visar inte samma tillväxt.

  • Peab andas optimism

    Byggbolaget Peab ökade omsättningen i fjärde kvartalet. ”Årets sista kvartal var starkt och visade på att vi åter är i tillväxt”, skriver vd Jesper Göransson i rapporten. Men i dagens rapportflod finns även ett par rejäla magplask.

  • Alfa Laval gjorde marknaden besviken

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval med vd Tom Erixon, levererade organisk tillväxt och rekordstort kassaflöde i fjärde kvartalet. Trots det föll aktien på rapporten. Det gjorde även fettbolaget AKK.

  • Joel Eklunds ryggsäcksbolag på rätt väg

    USWE Sports, där Tepe-ägaren Joel Eklund är huvudägare, fortsätter sitt återtåg efter en rad förlustår. Arjo som nyligen sparkade sin vd levererar viss förbättring. Nexam Chemical tappar. Detta är torsdagens kvartalsrapporter.

  • BHG rusade på rapporten

    En blandning av fortsatt harvande, gripande efter halmstrån och en möjlig vändning från botten ingår i det senaste dygnets kvartalsrapporter från de stora skånska börsbolagen. Nu är rapportsäsongen i gång.

  • Ambassadören: Bestäm er

    Att man från Skåne lobbar okoordinerat för tre nya fasta förbindelser över Öresund är inte bästa strategin om man vill få till en av dem. Det säger Sveriges ambassadör i Danmark, Hans Wallmark.

  • Brakförlust i dagens rapportflod

    Börsbolagens rapporter för årets tredje kvartal fortsätter att trilla in. Bland dagens rapporter finns Prebona, Move by Bike, Immunovia, Prolight Diagnostics, Nattaro och Acousort.

  • Lönsam tillväxt för Genovis

    Börsbolagens rapporter för årets tredje kvartal fortsätter att strömma in. I den senaste rapportskörden finns Lundabolagen Genvois, Obducat och Bibb Intsruments.